آموزش کیف پول

ارسال اشتباه رمز ارز به کیف پول دیگر و بازیابی آن

ارسال اشتباه رمز ارز به آدرس دیگر یا شبکه‌ی ارز دیجیتال متفاوت از اشتباهات رایج کاربران در دنیای کریپتو است. ما قصد داریم در این مقاله به شما آموزش دهیم که هنگام ارسال رمز ارز به کیف پول اشتباه و برای بازیابی آن چه کار‌هایی باید انجام دهید.

ارسال تراکنش به آدرس اشتباه

یکی از اشتباهات رایج، ارسال تراکنش ارز دیجیتال به آدرس اشتباه است. ممکن است شما اشتباهی یکی از آدرس‌هایی که در کیف پول شما ذخیره شده انتخاب کنید. در این صورت رمز ارز‌ شما به یک آدرس اشتباه ارسال شده و امکان بازیابی آن وجود ندارد، مگر اینکه شخصی که رمز ارز را اشتباه برای او ارسال کرده‌اید تمایل به بازگرداندن دارایی‌های شما داشته باشد.

با توجه به این که معمولاً آدرس کیف پول‌ها ناشناس هستند، عملاً امکان پیدا کردن آن فرد وجود ندارد و ممکن است دارایی کاربر برای همیشه از دست رفته باشد.

تراکنش‌ها در بلاک چین قابل بازگشت یا لغو یستند، از این رو همیشه قبل از انجام و تأیید نهایی تراکنش همه چیز را دوباره بررسی کنید و در صورت تأیید و درست بودن آدرس تراکنش خود را انجام دهید.

ارسال رمز ارز به بلاک چین اشتباه

انتخاب بلاک چین اشتباه یکی دیگر از اشتباه‌های رایج کاربران هنگام ارسال ارزهای دیجیتال است. شبکه‌های BEP-20 زنجیره هوشمند بایننس و ERC-20 اتریوم معمولا با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و کاربران زیادی ممکن است رمز ارز‌های خود را به شبکه اشتباه ارسال کنند. به طور کلی شما باید همان شبکه‌ای را برای انجام تراکنش انتخاب کنید که در کیف پول مقصد انتخاب شده است. اما اگر اشتباه کنید چه اتفاقی می افتد؟

در چنین شرایطی احتمالا می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را بازیابی کنید. اگر توکن‌‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که از هر دو شبکه بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند، مشکلی برای شما به وجود نمی آید و می‌توانید دوباره آنها را به بلاک چین صحیح و مورد نظر خود ارسال کنید.

در بیت کوین امکان بازیابی تراکنش‌ها وجود ندارد

بیت کوین به عنوان یک سیستم همتا به همتا و ذخیره ارزش عمل می‌کند. از آنجا که بیت کوین ماهیت غیرمتمرکز دارد، هیچ راهی برای بازیابی دارایی‌ها کاربران وجود ندارد. به همین دلایل قبل از اینکه ساتوشی‌های خود را ارسال کنید، باید بیشتر مراقبت باشید. اینترنت پر از داستان‌های از دست رفتن میلیون‌ها بیت کوین به دلیل خطای ساده است.

۴۵ میلیون دلار بیت کوین گم شد

یکی از بزرگترین خسارات وارده به دلیل ارسال اشتباه رمز ارز در ژوئن ۲۰۱۴ اتفاق افتاده است. در این حادثه، یک سرمایه گذار که فقط با عنوان Reddit شناخته می‌شود، ۸۰۰ بیت کوین را به آدرس اشتباه ارسال کرد. او در پست خود توضیح داد که در حال انتقال کوین‌ها بین کیف پول‌ها به طور تصادفی آدرس اشتباهی را انتخاب کرد.

پس از ارسال کوین خود در Reddit، یک کاربر به کمک او آمد و صاحب آدرس بیت کوین را پیدا کرد. متأسفانه، آدرس متعلق به صرافی ارز دیجیتال Mt.Gox بود. در نتیجه، او قادر به بازیابی هیچ یک از این کوین‌ها نبود. در اظهارات بعدی، وی توضیح داد که برای بازیابی دارایی خود با صرافی تماس می‌گیرد، اما دارایی‌های او بازگردانده نمی‌شود.

در آن زمان ارزش کوین‌ها ۵۲۰ هزار دلار بود. امروز ارزش این رمز ارز‌ها حدود ۲۹ میلیون دلار است. این حادثه به عنوان یکی از بزرگترین اشتباه ارسال در بیت کوین تاکنون شناخته شده است.

ارسال رمز ارز به آدرس نامعتبر

امروزه، اکثر کیف پول‌ها قبل از ارسال کوین آدرس را تأیید می‌کنند. در بیشتر شبکه‌ها از جمله بیت کوین، پروتکل تشخیص می‌دهد که آدرس شبکه نامعتبر است و معامله شما را پردازش نمی‌کند. این گزینه بسیار ایده آل است؛ زیرا رمز ارز‌ها بدون تأیید شما ارسال نمی‌شوند.

اگر توکن‌ها را به طور تصادفی به یک قرارداد هوشمند ارسال کنیم چه می‌شود؟

پیچیدگی بخش DeFi (امورمالی غیرمتمرکز یا دیفای) یکی از عوامل اصلی در ارسال ارسال اشتباه رمز ارز بوده است. از آنجا که بیش از ۲۰۰ هزار توکن در حال حاضر در چندین بلاک چین موجود است، کیف پول نمی‌تواند از قبل با تمام توکن‌ها دانلود شود. برای افزودن توکن، باید به پلتفرم ارائه دهنده بروید و قرارداد توکن را پیدا کنید.

این قراردادهای هوشمند برای مدیریت توکن‌ها طراحی شده است. این قرارداد‌ها برای ذخیره مستقیم هیچ توکنی استفاده نمی‌شوند. علاوه بر این، این آدرس‌ها شباهت زیادی به آدرس‌های سایر شبکه‌ها دارند. با این حال، اگر رمز ارز خود را به یک قرارداد شبکه اشتباه ارسال کنید، رمز ارز‌های خود را برای همیشه از دست خواهید داد.

نمونه‌ای از ارسال توکن به قرارداد هوشمند اشتباه

متأسفانه، نمونه‌های زیادی از ارسال تصادفی رمز ارز‌ها وجود دارد. با یک جستجوی ساده در اینترنت، یک لیست طولانی از کاربران ناامید برای شما نشان داده می‌شود کاربران قبل از ارسال آدرس گیرنده را بررسی نکرده‌اند. یک کاربر ردیت به نام مپالر (Mpaler) به طور تصادفی ۱۵ هزار دلار DAI به آدرس قرارداد توکن اشتباهی ارسال کرد.

مپالر قبل از اینکه به برخی از روش‌های احتمالی برای کاهش این مشکل در آینده بپردازد، از جامعه می‌پرسد چه کاری می‌تواند انجام دهد. او توضیح می‌دهد که هنگام وقوع این اتفاق، وی در حال ارسال استیبل کوین Dai از صرافی ارز دیجیتال کوین بیس (Coinbase) بوده است.

با توجه به پست های او، مپالر در تلاش بود تا Dai را از صرافی به کیف پول خصوصی متامسک (MetaMask) خود بفرستد. این اشتباه در آن زمان برای او ۱۵ هزار دلار اتر (ether) هزینه داشت. با این حال، او پیشنهاد کرد که شبکه مکانیسم بازیابی را برای محافظت از کاربران در برابر این نوع خطاها معرفی کند.

۱ میلیون دلار در تتر اشتباه ارسال شده است

در یک حادثه بسیار رایج، یک سرمایه گذار ناشناس یک میلیون تتر (USDT) در قرارداد رمزگذاری Swerve Finance در سپتامبر ۲۰۲۰ ارسال کرد. این حادثه به یک بحث اصلی در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد، در آنجا کاربران گفتند این شخص تازه وارد است؛ زیرا اشتباه آن بسیار ساده بود.

از شانس سرمایه گذار، آنها تتر را فرستاده بودند. در پایان روز، پائولو آردوینو ( Paolo Ardoino)، مدیر عامل Bitfinex و Tether وارد بحث شد. وی به طور مستقیم برای کاربر توییت کرد: “اگر تتر ERC-20 آن در آدرسی گیر کرده باشد، می‌توانیم آن را بازیابی کنیم، اما برای اطمینان لطفا با پشتیبانی تماس بگیرید و ما بهترین تلاش خود را خواهیم کرد.” این حرکت با موافقت و مخالفت روبرو شد؛ زیرا برخی مطمئن بودند که تمرکز تتر اثبات شده است.

اثرات ارسال ارز دیجیتال به کیف پول اشتباه چیست؟

اگر ارز دیجیتال خود را برای همیشه از دست داده اید، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید ضررهای خود را حفظ کنید. در برخی از مناطق جهان، این خسارات می‌تواند به عنوان خسارت مالیی شما باشد. گرچه این توانایی رمز ارز شما را بازیابی نمی‌کند اما از ضرر بزرگ جلوگیری می‌کند.

از رمز ارز خود محافظت کنید

نکته داستان این است که هنگام ارسال ارز دیجیتال خود شما باید بسیار مراقب باشید. به یاد داشته باشید، در اکثر بلاک چین‌ها هیچ بازیابی صورت نمی‌گیرد. بدین ترتیب، باید آدرس را قبل از نهایی کردن ارسال دوباره بررسی کرده و پس از تأیید تراکنش را انجام دهید. این کار برای جلوگیری و کاهش ارسال اشتباه رمز ارز انجام می‌شود.

7 دیدگاه

  1. سلام من دو روز پیش توکن tasteNFT که bep20 هست رو در پنکیک سواپ خواستم بفروشم، برعکس همون روشی خریدمش رو انجام دادم منتها بجای bnb من usdt رو انتخاب کردم که به تتر بشینه تو کیفم ولی هیچی نیومد و توکن هم کم شد
    حالا چیکار کنم برمیگرده؟؟
    کیفم تراست ولته

  2. سلام من چند روز پیش ارز wspp رو از تراست ولت انتقال دادم به صرافی XT اما چیزی انتقال داده نشد
    روی XT شبکه انتقال رو MATIC درج کرده بود اما توی تراست ولت شبکه ای رو نخواست منم تایید کردم حتی فی رو هم ازم کم کرد اما هیچی خواستم بدونم راهی داره برگرده ؟

  3. سلام من یه مقدار ارز bnb رو از صرافی هات بیت به جای ارسال به کیف پولم به اشتباه به آدرس کنتراکت ارزی که میخواستم بفرستم ارسال کردم آیا امکان برگشت اون از طریق ارتباط با پشتیبانی اون ارز هست ایا امکان برگشت هست ؟؟ لطفا راهنمایی کنید

  4. سلام وقتتون بخیر من میخواستم ارزtaste nft را از تراست ولت به البانک بفرستم ولی به جای آدرسtaste آدرس ارز doge zilla رو وارد کردم آیا امکان بازیابی ارزم وجود دارد؟ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا