آموزش استخراج

آموزش کامل استخراج اتریوم (راهنمایی برای مبتدیان)

اتریوم به عنوان دومین شبکه اثبات کار، نه تنها دارای بزرگترین جامعه توسعه دهنده بلاک چین است، بلکه شبکه‌ای است که بیشترین استفاده از کارت گرافیک (GPU‌) برای استخراج را نیز دارد. به بیان ساده، استخراج اتریوم فرآیند حل مسائل پیچیده ریاضی است.

ماینرها با تأیید تراکنش و افزودن آنها به دفتر عمومی بلاک چین، نقشی اساسی در شبکه اتریوم را ایفا می‌کنند. ماینرها همچنین قادر به ایجاد کوین جدید بدون نیاز به شخص ثالث هستند. در ازای استخراج بلوک‌ها برای پاداش اتر و هزینه‌ دریافت می‌کنند.

استخراج روشی برای ایجاد بلوک و تأیید تراکنش‌ها، ایمن سازی شبکه و دریافت پاداش بر اساس تکرار این فرآیند است.

استخراج اتریوم به GPU‌ها نیاز دارد تا برای دریافت اتر با یکدیگر رقابت کنند.

آیا استخراج اتریوم به صرفه است؟

شبکه اتریوم محدودیتی برای عرضه کوین ندارد. با این حال، با تغییرات اقتصادی، هارد فورک‌ها و به روزرسانی‌های پروتکل، صدور نسخه در نهایت تثبیت می‌شود.

ماینرها علاوه بر دریافت اتر تازه استخراج شده به عنوان پاداش بلوکی، هزینه تراکنش نیز دریافت می‌کنند که به دلیل رونق DeFi در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت بوده است.

تاکنون دوبار پاداش‌های بلوک جدید کاهش یافته است. برای بلوک‌های تازه استخراج شده ۲ اتر به عنوان پاداش پرداخت می‌کنند. به طور متوسط هر بلوک جدید هر ۱۳ ثانیه استخراج می‌شود.

سود حاصل از استخراج اتریوم در هر سخت افزاری متفاوت است؛ یعنی با توجه به سخت افزار مورد نظر ماینر‌ها سود متفاوتی دریافت می‌کنند. همچنین می‌توانید با استفاده از ماشین‌های حساب‌ سود حاصل از هر سخت افزار را محاسبه کنید. برای محاسبه سود حاصل از هر استخراج به این صفحه مراجعه کنید. با استفاده از این ماشین حساب‌ها و محاسبه هش ریت و هزینه برق می‌توانید دریابید که آیا استخراج اتریوم مقرون به صرفه است یا خیر.

دلیل استخراج اتریوم چیست؟

استخراج اتریوم با دو هدف انجام می‌شود: ایجاد کوین‌های جدید و نگه‌داری تاریخچه تمامی تراکنش‌های انجام‌شده. 

استخراج عملی است که باعث امنیت و سودآوری شبکه می‌شود، بنابراین انگیزه اصلی برای استخراج، کسب درآمد است. ماینرها برای هر بلوک پاداش مشخصی دریافت می‌کنند. همچنین به غیر از پاداش هزینه‌ی شبکه را هم دریافت می‌کنند که یک منبع درآمد برای ماینر‌ها به حساب می‌آید. اگرچه رونق DeFi (امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای) در سال ۲۰۲۰ به تغییر این هزینه‌ها برای اتریوم کمک کرد.

برای ثبت تاریخچه‌ی تریدهای انجام‌شده‌ی اتر، ماینر‌ها نرم‌افزاری را اجرا می‌کنند که میلیون‌ها معادله‌ی ریاضی را بررسی می‌کند؛ اما آنها در این راه تنها نیستند و با هم برای تأیید تراکنش‌ها رقابت می‌کنند. قدرت پردازشی هر ماینر بر اساس معیاری به نام “هش ریت” سنجیده می‌شود.

اتریوم را می‌توان با استفاده از سخت افزار‌های متفاوتی مانند FPGA، کارت گرافیک (GPU) یا ASIC استخراج کرد. به مجموعه‌ای از کارت‌های گرافیک که در یک سیستم به استخراج می‌پردازند، اصطلاحاً ریگ (rig) ماینینگ می‌گویند. از طرفی ASICها دستگاه‌هایی هستند که به‌طور خاص برای ماینینگ ساخته شده‌اند. 

کارت گرافیک GPU

برای استخراج اتریوم، باید سخت افزار رایانه‌ای ویژه‌ای به نام GPU را خریداری کنید. هنگام انتخاب پردازنده گرافیکی، در نظر گرفتن هزینه سخت افزار و همچنین مصرف برق و میزان هش آن بسیار مهم است.

نرخ هش سرعت کار دستگاه استخراج است. در استخراج ارزهای دیجیتال سرعت مهم است؛ زیرا ماینرها اساساً در تلاشند تا سوالی را حل کنند و قبل از هر کس دیگری پاداش دریافت کنند. هرچه نرخ هش بالاتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت پاداش و ایجاد بلوک خواهند داشت.

برخی از ماینرها تصمیم به راه اندازی ریگ استخراج، دستگاهی هستند که از چندین واحد GPU تشکیل شده است. ریگ استخراج میزان هش و موفقیت در استخراج را افزایش می‌دهد.

مطلب مرتبط: معرفی ۱۰ نرم افزار استخراج اتریوم

ASIC

کلمه ASIC مخفف Application-specific integrated circuit به معنای مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است. به عبارت دیگر، یک تراشه ASIC یک هدف یا استفاده خاص طراحی شده است.

با توجه به این موضوع، یک ASIC برای هر دستگاهی استفاده شود اما امروزه کاربرد اصلی این ایده را در دستگاه‌های استخراج می بینیم.

این دستگاه‌ها و تراشه‌ها قدرتی چندین برابر کارت گرافیک دارند و از نظر میزان مصرف برق، فضا و گرمایش، بسیار کارآمد‌تر هستند.

مدل‌های متنوعی از دستگاه‌های ASIC تولید و به بازار عرضه می‌شوند. دستگاه‌ها اغلب برای یک الگوریتم استخراج خاص تولید می‌شوند به عنوان مثال بیت کوین و لایت کوین هر کدام با یک سری از مدل‌های مخصوص قابل استخراج‌ هستند و قیمت‌ آن‌ها متغیر است.

FPGA

نوع دیگر سخت افزار‌های تخصصی FPGA است که مخفف عبارت array gate-programmable array است. این سخت افزار‌ها حد وسطی بین ASIC‌ها و GPU‌ها هستند و به نوعی پیکربندی را امکانپذیر می‌کنند، در حالی که در برخی از آنها همچنان کارآمدتر از پردازنده‌های گرافیکی هستند.

استخراج اتریوم با همه این دستگاه‌ها عملی است، اما همه آنها کارآمد نیستند. به عنوان مثال FPGA دستگاه‌های گران قیمت و بسیار پیچیده‌ای هستند که برای استفاده مؤثر به دانش فنی پیشرفته نیاز دارند.

آیا الگوریتم اثبات سهام، استخراج اتر را از بین می‌برد؟

نگرانی تمامی ماینر‌ها نقشه راه اتریوم ۲٫۰ و بروز رسانی اتریوم است. با تغییر الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام، درآمد زایی ماینر‌ها کم می‌شود و ممکن است برخی از ماینر‌ها از شبکه خارج شوند. اما استخراج یا همان اثبات کار احتمالاً تا سال ۲۰۲۳ همچنان کاربردی خواهد بود.

مطلب مرتبط: مقایسه ی اثبات کار و اثبات سهام

فاز صفر اتریوم ۲٫۰ هیچ تأثیری بر فرآیند استخراج نخواهد داشت، اما فاز ۲ باعث از بین رفتن استخراج اتریوم می‌شود.

 تیم بیکو (Tim Beiko)، توسعه دهنده شبکه اتریوم، تاریخ اجرای هاردفورک لندن بلاک چین اتریوم که مدت‌ها در انتظار اجرای آن هستیم را ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ در ساعت ۱۲:۳۰ بعدازظهر با بلوک ۱۲،۹۶۵،۰۰۰ اعلام کرد.

چگونه بهترین سخت افزار استخراج را پیدا کنیم؟

انتخاب سخت افزار مناسب در درجه اول باید توسط سه عامل تعیین شود: حداکثر میزان هش ممکن ، مصرف انرژی و قیمت.

قیمت خرید گاهی نادیده گرفته می‌شود که عامل بسیار مهمی در فرآیند استخراج است؛ زیرا سخت افزار برای همیشه دوام ندارد. فرسودگی قطعات در نهایت باعث خرابی سخت افزار می‌شود. البته GPU‌ها دستگاه‌های کاملاً مقاومی هستند و معمولاً تا ۵ سال می‌توان از آنها استفاده کرد.

مهمترین عامل منسوخ شدن سخت افزار است. پردازنده‌های گرافیکی یا ASIC های پیشرفته تر می‌توانند نیاز به ماینرها را از بین ببرد مخصوصاً آنهایی که هزینه برق بیشتری دارند. به همین دلیل، “دوره بازپرداخت” از نظر مالی موضوع مهمی است که در استخراج اتریوم حتما باید به آن توجه کنید.

در زیر جدولی آورده شده است که پارامترهای مالی در سخت افزار استخراج اتر را نشان می‌دهد:

بهترین سخت افزار‌های استخراج اتریوم

این جدول دوره بازپرداخت را تجزیه و تحلیل می‌کند، جایی که هرچه مقدار کمتر باشد نتیجه بهتری دارد. این معیار به دلیل تفاوت زیاد در میزان هش در میان دستگاه‌ها انتخاب شده است که باعث تفاوت در سود روزانه می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر این است که این جدول در بازار گاو نر تنظیم شده است. برخی از پیکربندی‌ها در حال حاضر قادر به کسب درآمد نیستند و هر افت قیمت اتریوم می‌تواند وضعیت را بدتر کند. به طور کلی ، درآمد ماینر‌ها به شدت متغیر است و برآوردهای حاصل از درآمد یک روزه در آینده می‌تواند بسیار غیرقابل پیش‌بینی باشد. ماینر‌ها برای دریافت پاداش بلوک با یکدیگر رقابت می کنند، بنابراین کاهش هزینه‌ها، عامل اصلی یک تجارت است.

نحوه راه اندازی فارم استخراج اتریوم

استخراج نیاز به برنامه ریزی و توجه دقیق دارد تا از نتایج ناخوشایند جلوگیری کند. همه رایانه‌ها در معرض خطر احتمالی آتش سوزی هستند و این خطر در استخراج به دلیل استفاده مداوم و خروجی زیاد انرژی در آن افزایش می‌یابد.

هنگام استخراج در خانه توجه داشته باشید که بیش از توان مصرفی از برق استفاده نکنید؛ زیرا در نهایت منجر به آتش سوزی می‌شود.

حتما در هنگام انتخاب سخت افزار به توان مصرفی برق و انرژی توجه داشته باشید.

سخت افزار‌ها GPU و FPGA، چند نمونه از سخت افزار‌های بهینه شده برای استخراج اتریوم را ارائه می‌دهند. سرمایه گذاری در مادربردهای تخصصی مانند Asrock X370 Pro BTC + یا Gigabyte GA-B250-FinTech می‌تواند بسیار ارزشمند باشد؛ زیرا برای استخراج بهینه شده است. هر مادربرد ممکن است حداکثر از ۱۴ GPU پشتیبانی کند که به طور معمول در مادربردهای استاندارد غیرممکن است.

مادربرد باید با رم ۸ یا ۱۶ گیگابایت و حداقل ۲۵۶ گیگابایت حافظه داخلی جفت شود. استخراج اتریوم به حافظه زمان اجرا، حداقل ۴ گیگابایت در هر GPU نیاز دارد. از طریق یک ترفند سیستم عامل به نام cache pagefile، می‌توان فضای ذخیره سازی دائمی بسیار ارزان تر و بدون افت کارایی را بارگیری کرد. رم (RAM) اختصاصی GPU نیز باید حداقل ۶ گیگابایت باشد تا بتواند رشد DAG، مکانیزم اصلی الگوریتم Ethash را در نظر بگیرد.

DAG یک مجموعه داده است که برای محاسبه هش‌های استخراج اتریوم استفاده می‌شود. سخت افزار استخراج باید حافظه کافی برای ذخیره داشته باشد.

از نظر سیستم عامل، ویندوز و لینوکس هر دو گزینه معتبری هستند. اگرچه ممکن است لینوکس برای راه اندازی به تعاملات خط فرمان بیشتری نیاز داشته باشد. برای دستیابی به بهینه سازی پردازنده‌های گرافیکی از نظر سرعت، مصرف برق و زمان، حافظه بسیار مهم است.

ساده ترین راه برای استخراج اتریوم پیوستن به یکی از استخرهای استخراج مانند SparkPool ، Nanopool ،F2Pool و بسیاری دیگر است. استخر استخراج اجازه می‌دهد تا ماینر‌ها به جای اینکه تصادفاً هر چند وقت یکبار یک بلوک کامل ایجاد کنند، یک جریان درآمد ثابت داشته باشند. نرم افزار معروف استخراج شامل Ethminer ،Claymore و Phoenix است.

سرانجام، ریگ‌ها باید مرتباً نگهداری، تمیز و گردگیری شوند تا سخت افزار در وضعیت خوبی قرار داشته باشد.

پاداش استخراج اتریوم چطور و چه زمانی پرداخت می‌شود؟

هنگامی که یک بلوک را با موفقیت استخراج کردید، حق دریافت اتریوم را دارید. همراه با پاداش، ماینرها هزینه های مرتبط با معامله را دریافت می‌کنند. این هزینه ها به عنوان انگیزه ای برای انجام کار ماینر محسوب می‌شود، زیرا بسیاری از ماینرها معاملات با کارمزد بالاتر را در اولویت قرار می‌دهند. این پاداش سپس به کیف پول اتریوم مرتبط با استخراج ماینر یا استخر ماینر منتقل می‌شود و تقریباً بلافاصله پاداش دریافت می‌کنند.

درآمد تقریبی شما بر اساس میزان هش و مصرف برق شما قابل محاسبه است. همچنین، فراموش نکنید که در هزینه های سخت افزار انتخابی و ارتقا احتمالی پهنای باند خود، فاکتور داشته باشید. چندین ماشین حساب سودآوری اتریوم به صورت آنلاین در دسترس است که توسط خدماتی مانند CryptoCompare ،Coinwarz ،Whattomine و Mycryptobuddy ارائه می‌شود.

این مقاله راهنمایی برای استخراج اتریوم است. اگر قصد سرمایه گذاری به روش استخراج را دارید حتما تمام نکات را در نظر بگیرید و به طور کامل تحقیقات لازم را انجام دهید. در بخش دیدگاه سؤالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا