مفاهیم پایه

شبکه لایتنینگ؛ قدمی بزرگ در جهت کاربردی شدن بیت‌ کوین

انتظار می‌رود که شبکه لایتنینگ امکان پرداخت سریع و ارزان بیت کوین را فراهم کند، اما لایتنینگ چیست و چگونه از آن استفاده می‌شود؟

ارزهای دیجیتال در حال تغییر جهان هستند، اما نتوانسته‌اند خود را به عنوان یک گزینه پرداخت منظم ثابت کنند و این بیشتر به دلیل سرعت و هزینه تراکنش بیت کوین است. یک تراکنش مدت زمانی طول می‌کشد تا تأیید شود و به راحتی می‌تواند بیش از ۱۰ دلار آمریکا هزینه داشته باشد.

برای بسیاری از تراکنش‌ها، بیت کوین می‌تواند یک تجربه بسیار خسته کننده باشد. در صورت خرید حضوری، ساعت‌ها منتظر تأیید پرداخت باشید یا در معرض خطر پذیرش معامله با تأیید صفر در بسیاری از موارد قابل قبول نیست.

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ یک شبکه جداگانه است که بر روی بیت کوین ساخته شده است. شما مجبور نیستید از آن استفاده کنید و همه کیف پول و معاملات موجود بیت کوین شما طبق معمول به عملکرد خود ادامه خواهند داد.

در طی سال‌ها، جامعه بیت کوین پیشنهادات مختلفی در مورد چگونگی بهبود مقیاس پذیری بیت کوین ارائه داده است، اما هنوز به توافق کلی و قابل قبولی نرسیده است. به همین دلیل در حال حاضر چندین شبکه بیت کوین از شبکه اصلی منشعب شده است. با این وجود، در حال حاضر یک راه حل پیشنهادی در حال آزمایش است که ممکن است جواب دهد و به آن شبکه لایتنینگ یا Lightning Network می‌گویند.

انتظار می‌رود شبکه لایتنینگ امکان پرداخت سریع و ارزان بیت کوین بین شرکت کنندگان لایتنینگ را بدون آسیب رساندن به امنیت و عدم تمرکز بیت کوین فراهم کند. علاوه بر این، لایتنینگ قصد دارد، حریم خصوصی را افزایش دهد.

برای استفاده از شبکه لایتنینگ، باید حداقل یک کانال راه اندازی کنید که راه‌اندازی آن به اندازه‌ی معاملات بیت کوین هزینه خواهد داشت.

اگر می‌خواهید پول خود را از شبکه لایتنینگ خارج کنید، این امر دوباره به قیمت یک تراکنش بیت کوین هزینه دارد.

بنابراین، شبکه لایتنینگ تنها در صورتی جذاب است که قصد انجام چندین پرداخت را داشته باشید و در کاهش هزینه‌های پرداخت های فردی و سنتی کمکی نمی کند. اما پس از راه اندازی شبکه لایتنینگ، نه تنها قادر خواهید بود به یک معامله گر، بلکه به هر معامله گر و شخصی در شبکه پرداخت کنید.

bitcoin728 1

شبکه لایتنینگ چگونه کار می‌کند؟

در شبکه لایتنینگ، شرکت کنندگان کانال‌های پرداخت را باز می‌کنند که این کانال‌ها کیف پول چند منظوره است. در این کانال پرداخت، دو شرکت کننده می‌توانند مقدار کمی از بیت کوین (ساتوشی) را بدون نیاز به تسویه حساب در بلاک چین بیت کوین به یکدیگر ارسال کنند؛ به این معنی که هر معامله فقط هزینه جزئی دارد یا اصلاً هیچ هزینه‌ای ندارد.

تنها زمانی که یک کانال باز یا بسته می‌شود، معامله بیت کوین ضروری است.

نحوه استفاده از شبکه لایتنینگ

از قبل می‌توانید از شبکه لایتنینگ در Testnet بیت کوین (یک بخش کوچک از شبکه بیت کوین) استفاده کنید که در آن کوین‌ها هیچ ارزشی ندارند. Testnet بیت کوین یک شبکه آزمایشی برای انجام معاملات بدون به خطر انداختن دارایی شما است.

در اینجا راهنمای گام به گام ما در مورد نحوه پرداخت با شبکه لایتنینگ در Testnet را ارائه می‌دهیم.

۱- client را بارگیری کنید

می‌توانید جدیدترین مشتری را در پروفایل گیت هاب (Github) پروژه لایتنینگ پیدا کنید. برای ویندوز ۳۲ بارگیری کنید. همچنین برای برای سیستم عامل مک، Lightning-darwin را امتحان کنید.

فایل را باز کرده و با دوبار کلیک کردن روی آیکون آن را اجرا کنید.

۲- چند کوین Testnet بدست آورید

کوین‌های Testnet مانند بیت کوین واقعی هستند، با این تفاوت که هیچ ارزشی ندارند.

سايت فاست (faucet) توسط توسعه دهنده metakiwi بسیار عالی عمل کرده است. می‌توانید کوین‌ها را مستقیماً از فاست به برنامه لایتنینگ خود منتقل کنید یا ابتدا آن را به یک برنامه تلفن همراه مانند Copay منتقل کنید.

در تنظیمات پیشرفته یک کیف پول Testnet در Copay ایجاد کنید.

ایجاد کیف پول Testnet در Copay

۳- کیف پول خود را ایجاد کنید

هنگامی که برنامه لایتنینگ خود را برای اولین بار، باز می‌کنید، باید با شبکه همگام سازی شود. بیش از ۱ میلیون بلوک در Testnet بیت کوین وجود دارد. همگام سازی نباید بیشتر از دو ساعت طول بکشد.

می‌توانید پیشرفت را در بخش “تنظیمات” مشاهده کنید. تا زمانی که مشتری با بلاک چین همگام سازی می‌شود، همه چیز خوب پیش می‌رود.

در برنامه، بخش Request را پیدا کنید.

سپس می‌توانید چند کوین Testnet را به آدرس موجود ارسال کنید. همه کوین‌های خود را در یک کانال خرج نکنید! ۰/۰۱ بیت کوین کافی است. باید منتظر تأیید باشید تا پرداخت تراکنش‌ها نشان داده شود. اگر چنین نشد، بستن برنامه و باز کردن مجدد آن کمک کننده است.

۴- یک کانال باز کنید

برای ایجاد یک کانال، باید کلید عمومی کانال شریک خود و همچنین آدرس IP او را بدانید. اگر دوستانی دارید که از لایتنینگ استفاده می‌کنند، با آنها ارتباط برقرار کنید! اما نگران نباشید، اگر نمی‌خواهید مجبور نیستید IP خود را به کسی بگویید. می‌توانید برای ناشناس ماندن از VPN استفاده کنید و یا از یکی از آدرس‌های زیر استفاده کنید:

Bitrefill:

۰۲۹۸d0c6987e2e64451c7f723e15aff4dfca92f0e3973d214e206257abb0d1dd55@lnd.bitrefill.com

شما:

۰۲ecafd1d828301da58edacdd61232835940c91767a01b3bfba57240989f9df4da@45.77.115.33

Eclair:

۰۳۹۳۳۸۸۴aaf1d6b108397e5efe5c86bcf2d8ca8d2f700eda99db9214fc2712b134@endurance.acinq.co

به محض تأیید پرداخت در مرحله ۳، می‌توانید یک کانال باز کنید.

تأیید پرداخت در کیف پول

۵- پرداخت را انجام دهید

برای پرداخت، شخصی باید درخواست پرداخت را برای شما ارسال کند.

توجه داشته باشید: ممکن است لازم باشد کمی صبر کنید تا اولین پرداخت شما انجام شود، حداقل در شبکه آزمایشی مدتی طول می‌کشد تا دیگران از کانال‌های جدید در شبکه مطلع شوند.

Y’alls

Yalls پلتفرم نرم افزاری است که برای ارسال و پرداخت هزینه دریافت می‌کنید. کافی است روی هر یک از مقالات ارائه شده در این پلتفرم کلیک کنید و درخواست پرداخت را در گزینه “پرداخت” برنامه لایتنینگ خود کپی کنید.

Starblocks

در Starblocks می‌توانید فوراً قهوه مجازی را با بیت کوین خریداری کنید. روی قهوه‌ای که دوست دارید کلیک کنید، به بخش تسویه حساب (checkout) بروید و درخواست پرداخت را در کیف پول خود کپی کنید.

درخواست پرداخت در شبکه لایتنینگ

Bitrefill

Bitrefill یک سایت آزمایشی دارد که در آن بیت کوین را می‌پذیرند. یک شماره تلفن معتبر وارد کنید و با لایتنینگ پرداخت کنید!

پرداخت در وبسایت آزمایشی Bitrefill

۶- دریافت پرداخت

برای دریافت پرداخت، یا فردی باید یک کانال مشترک با شما ایجاد کرده یا شما باید یکی از کانال‌های موجود خود را خالی کنید. (نمی‌توانید بیشتر از تراکنش اصلی بیت کوین در شبکه لایتنینگ داشته باشید).

برای مشاهده میزان دریافتی، در برنامه خود به “Channels” بروید.

دریافت پرداخت در لایتنینگ

فقط کافی است مبلغ را وارد کنید (بعداً بدانید که چه کسی فاکتور را پرداخت کرده است) و درخواست پرداخت را ایجاد کنید.

اگر یک پست در YALLs نوشتید، می‌توانید هزینه آن را نیز دریافت کنید. فقط با وارد کردن فاکتور به قسمت مربوطه، هر زمان که بخواهید “پول نقد کنید”.

پرداخت و دریافت هزینه

سایر منابع

کاوشکر لایتنینگ

Acinq Explorer وضعیت فعلی شبکه لایتنینگ را به شما نشان می‌دهد. پس از مدتی، باید گره و تمام کانال‌هایی که باز کرده‌اید در آن بخش ببینید.

کیف پول موبایل

کیف پول Eclair که توسط Acinq توسعه یافته است، یک کیف پول لایتنینگ برای اندروید است. متأسفانه، در حال حاضر نمی‌تواند بیت کوین دریافت کند و فقط ارسال می‌کند.

کیف پول دسکتاپ جایگزین

Zap یک کیف پول دیگر برای رایانه شما است. راه اندازی آن بسیار سخت تر از برنامه لایتنینگ است که در بالا نشان داده شده است.

شبکه لایتنینگ یک آینده برای بیت کوین است

استفاده از شبکه لایتنینگ برای اولین بار بسیار هیجان انگیز است ، حتی اگر به وضوح چند اشکال هم داشته باشد. مدتی طول خواهد کشید تا افراد و شرکت ها اعتماد کافی برای استفاده از آن را برای معاملات روزمره داشته باشند ، اما این اتفاق به مراتب سریع تر از محبوبیت بیت کوین، رخ می‌دهد.

پرداخت سریع، هزینه کم تراکنش و عدم اعتماد باعث خواهد شد شبکه لایتنینگ به برنامه جایگزین برای پرداخت بیت کوین تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا