آموزشآموزش سرمایه گذاری

لیست کامل ارزهای متاورس، ۱۳ توکن متاورسی آینده دار!

اصطلاح متاورس (Metaverse) اخیراً مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها و حتی تیترهای خبری قرار گرفته است. با این که متاورس اصطلاح جدید نیست اما در سال ۲۰۲۱ توانست به موضوع داغ تبدیل شود به قدری که وارد حوزه‌ی کریپتو نیز شد. فیسبوک و مایکروسافت نیز در این زمینه‌هایی ادعاهای خود را اعلام کردند. متاورس چیست و چرا مورد توجه بسیاری از کاربران کریپتو و حتی شرکت‌های بزرگ قرار گرفته است؟ در این مقاله قصد داریم متاورس و ارزهای متاورس را به شما معرفی کنیم. همچنین در قسمتی از مقاله برخی از بازی‌های متاورس و روش کسب درآمد را بررسی خواهیم کرد. شاید برای شما هم جالب باشد چرا هر روز شرکت های بزرگی مثل سامسونگ، نایک، والت دیزنی تلاش میکنند تا شعبه خود در دنیای متاورس را راه اندازی کنند. این جمله را در ذهن بسپارید، آینده از ان ارزهای متاورس است. ۲۰۲۲ سال متاورس است. در پایان مقاله به این نتیجه خواهید رسید.

خرید ارزهای متاورس در صرافی پینگی

متاورس چیست؟ معرفی پروژه های متاورسی

قبل از اینکه گزینه‌های سرمایه‌گذاری متاورس را معرفی کنیم نگاهی به چیستی متاورس می اندازیم.

متاورس یک دنیای دیجیتال است که در آن هر چیزی که بتوانیم تصور کنیم، می تواند وجود داشته باشد. اصطلاح «meta» به معنای «فراتر» و «verse» به معنای «جهان» است و بنابراین فراتر از جهان به معنای امتداد جهان واقعیت فیزیکی و مجازی است. متاورس آن فضای مجازی جمعی و مشترک است که زمانی ایجاد می شود که قلمرو فیزیکی با قلمرو مجازی همگرا شود و شامل واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و اینترنت می شود. متاورس Metaverse این پتانسیل را دارد که در دهه آینده به یک اقتصاد جداگانه تبدیل شود.

به نظر می‌رسد دارایی‌های دیجیتال و ارزهای دیجیتال ضروری‌ترین عامل در پیشبرد و ظهور متاورس واقعی هستند. از این رو، بیشتر درباره NFT ها می شنویم. توکن‌های غیر قابل تعویض یا همان NFT ها اولین گام برای ادغام مالکیت فردی با دارایی‌های دیجیتال هستند. توکن غیرقابل تعویض (NFT) یک کالای دیجیتالی است که می‌تواند بدون اجازه یا پشتیبانی هیچ شرکت متمرکزی ایجاد شود، فروخته شود، یا در بازار آزاد خریداری شود، و توسط هر کاربر شخصی مالک و کنترل شود.

برای اینکه اقلام دیجیتال ارزش واقعی و پایدار داشته باشند، باید مستقل از نهادی وجود داشته باشند که ممکن است هر لحظه تصمیم به حذف یا غیرفعال کردن آیتم بگیرد. چیزی که NFT ها برای اولین بار امکان پذیر می کنند، یک نمایش دیجیتالی غیرمتمرکز و جهانی و لایه مالکیت است که از طریق آن می توان کمبود، منحصر به فرد بودن و اصالت را به طور شفاف مدیریت کرد.

بنابراین، کریپتو (ارزهای دیجیتال) می تواند سنگ بنای مورد نیاز برای متاورس باشد.

 Metaverse چیست | معرفی بهترین ارزهای متاورس مناسب سرمایه گذاری

لیست کامل ارزهای متاورس (بروزرسانی شده)

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در متاورس وجود دارد که یکی از آنها سرمایه گذاری در توکن‌های دیجیتالی است که مبتنی بر بلاکچین می باشند. پلتفرم‌های متاورس به احتمال زیاد از فناوری بلاک چین پشتیبانی می‌کنند و افراد را قادر می‌سازد تا دارایی‌های دیجیتالی را با استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) و ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین و اتر، داشته باشند، بسازند و معامله کنند.

متاورس در این چند ماه اخیر توجه گسترده ای به NFTها داشته است. بنابراین، کدام ارز متاورس را باید بشناسید؟ در جدول زیر ۵۴ ارز متاورس ذکر شده، لیست کامل ارزهای متاورس ۱۰۰ عدد است که در این لینک میتوانیدآن را مشاهده کنید.

 

6783Axie Infinity خرید ارز اکسی اینفینیتی vevEmpire DDAO در آینده… 
ارز دیجیتال manaDecentraland خرید ارز مانا BOSAGORABOSAGORA در آینده… 
ارز enjin coinEnjin Coin خرید Enjin Coin ovrOvr در آینده… 
ارز دیجیتال sandThe Sandbox خرید ارز SAND KalaoKalao در آینده… 
BloktopiaBloktopia خرید bloktopia ArconaArcona در آینده… 
ufoUFO Gaming در آینده…  MARMARS4 در آینده… 
yggYield Guild Games در آینده…  RevomonRevomon در آینده… 
starStarLink در آینده…  PolkacityPolkacity در آینده… 
atlasStar Atlas در آینده…  Decentral Games ICEDecentral Games ICE در آینده… 
 cubeSomnium Space CUBEs 
در آینده…  MonavaleMonavale در آینده… 
wilderWilder World در آینده…  GridZone.ioGridZone.io در آینده… 
aliceMy Neighbor Alice در آینده…  EthverseEthverse در آینده… 
RedFOX Labs در آینده…  ShoeFyShoeFy در آینده… 
renderRender Token در آینده…  Merit CircleMerit Circle در آینده… 
daoStar Atlas DAO در آینده…  Neos CreditsNeos Credits در آینده… 
bostonBoson Protocol در آینده…  NetvrkNetvrk در آینده… 
decentralDecentral Games در آینده…  RealmRealm در آینده… 
AuroryAurory در آینده…  SENSOSENSO در آینده… 
ghAavegotchi در آینده…  HighstreetHighstreet در آینده… 
RMRKRMRK
در آینده… 

cacaRadio Caca

در آینده… 
Illuvium token
Illuvium
در آینده… 

Ultra token
Ultra

در آینده… 

logo grey circle mininSure Defi
در آینده… 

manMines of Dalarnia

در آینده… 
efi minEfinity Token در آینده…

alien minAlien Worrls

در آینده…
verasity vra minVerasity در آینده…

derace minDeRace

در آینده…
Ethernity Chain minEthernity Chain در آینده…

25 minTerra Virtua Kolect

در آینده…
deapcoin min 3DEAPcoin در آینده…

GameFi logo minGameFi

در آینده…
45 min 1Star Atlas DAO در آینده…

14 min 10Newscrypto

در آینده…
18 min 2Adshares در آینده…

25 min 2EPIK Prime

در آینده…
1 min 1 1Atari Token در آینده…

2 minTorum

در آینده…
3 min 3GameCredits در آینده…

4 minMILC Platform

در آینده…
5 min 1Medacoin در آینده…

6 minPolychain Monsters

در آینده…

 آیا باید روی ارزهای متاورس سرمایه گذاری کرد؟

به عنوان یک سرمایه گذار، چرا باید روی ارزهای متاورس سرمایه گذاری کنید؟ به گفته بلومبرگ، انتظار می‌رود اندازه بازار ( مارکت کپ ) متاورس تا سال ۲۰۲۴ به ۸۰۰ میلیارد دلار برسد.

از طرف دیگر شرکت های بزرگی همچون فیسبوک، مایکروسافت، نایک و آدیداس در این مسیر سرمایه گذاری کرده اند. شرکت فیسبوک در تاریخ ۲۸ اکتبر با تغییر نام خود از فیسبوک به متا، خبر از سرمایه گذاری عظیم خود در حوزه متاورس داد. مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک، دلیل این تغییر نام را اینگونه بیان کرد که فیسبوک بیشتر به عنوان یک شبکه اجتماعی شناخته می شود و معرف تمامی کارهایی که در حال حاضر و یا در آینده انجام میشود، نیست.

پس از این خبر و تغییر نام فیسبوک، تقریبا توکن های متاورس رشد چند درصدی داشتند. به عنوان مثال در روز سه‌شنبه ۲ نوامبر، متاورس‌ها و توکن‌های بازی مانند decentraland (MANA)، sandbox (SAND) و enjin coin (ENJ) همگی در ۷ روز گذشته به شدت افزایش یافتند و ۲۸۵%، ۲۳۹% و ۵۷% افزایش یافتند. با این حال، MANA امروز دستاوردهای خود را اصلاح کرد.

متاورس فیسبوک، تفاوت بین AR و VR

پس از فیسبوک دومین شرکتی که وارد حوزه متاورس شد مایکروسافت بود. غول فناوری ایالات متحده مایکروسافت از طریق به‌روزرسانی‌های سرویس‌های کنسول بازی Teams و Xbox، همراه با محصول جدیدی به نام «Dynamics 365 Connected Spaces» وارد متاورس می‌شود.

نادلا در مصاحبه ای با بلومبرگ در تاریخ ۳ نوامبر همچنین اظهار داشت که شرکت بازی های ویدیویی مایکروسافت، ایکس باکس، “کاملا” روی ادغام متاورس در خطوط بازی خود کار خواهد کرد.

وی همچنین گفت: “اگر Halo را به عنوان یک بازی در نظر بگیرید، متاورس است. Minecraft و Flight Sim یک متاورس هستند. به نوعی، آنها امروز دو بعدی هستند و سؤال این است که آیا اکنون می‌توان آن ها را به یک دنیای کاملا سه‌بعدی منتقل کنید، و ما قصد داریم این کار را انجام دهیم.”

مایکروسافت تنها شرکتی نیست که این هفته به دنیای متاورس پیوسته است. نایک نیز شرکت بعدی است که به حوزه متاورس ورود پیدا کرده است.

استفاده از NFT ها در متاورس، آیا ارز دیجیتال کلید متاورس است؟

نایک گفت که کارمندان آینده نگر “نقش کلیدی در تعریف مجدد دنیای دیجیتال ما خواهند داشت و ما را به دنیای متاورس سوق می دهند.” آنها به تیمی از طراحان محصولات مجازی در گروه ایجاد محصولات دیجیتال این شرکت ملحق می شوند تا کفش مجازی و سایر محصولات تولید کنند.

اگرچه به نظر می‌رسد نایک همزمان با فیس‌بوک، برنامه‌های متاورس خود را پیش می‌برد، حتی قبلا به سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با رمزنگاری و توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT‌ها پرداخته است. در سال ۲۰۱۹، این شرکت سیستمی را برای توکن کردن کفش های CryptoKicks خود در بلاک چین اتریوم به ثبت رساند.

با این حال، این شرکت در حال حاضر رقابتی در متاورس دارد. استودیوی Sneaker brand RTFKT کفش‌های مجازی و فیزیکی را منتشر کرده است و در ماه مه در دوره جمع آوری کمک مالی ۸ میلیون دلاری، حمایت اندرسن هوروویتز، گلکسی دیجیتال و دیگران را به دست آورد.

اما، در متاورس چه سرمایه گذاری های می توانید انجام دهید؟ چگونه می توانید سرمایه گذاری در متاورس را شروع کنید؟ برای سرمایه گذاری روی چه توکن هایی باید فکر کنید؟

ارزهای متاورس چه مزایایی دارند؟

ارزهای متاورس عموما به دنبال متمایز کردن جهان خود از تکرارهای قبلی متاورس ها به چند روش کلیدی بوده اند:

 • غیر متمرکز سازی: در حالی که دنیای مجازی اولیه تحت مالکیت و کنترل شرکت‌ها بود، ارزهای متاورس معمولا غیرمتمرکز هستند و برخی یا همه اجزای بازی های متاورس بر پایه فناوری بلاک چین ساخته شده‌اند. این بدان معناست که متاورس های بلاک چین خود تمایل دارند از ساختارهای کسب و کار اصلی و مدل‌های استخراج ارزش صنعت بازی امروزی منحرف شوند. ساختار منحصر به فرد بازی های بلاک چین می تواند فرصت های تعامل عادلانه تری را برای شرکت کنندگان باز کند. همچنین به این معنی است که مالکیت خود متاورس بین شرکت کنندگان آن مشترک است. حتی اگر سازندگان اصلی بلاک چین متاورس کنار بروند، خود بازی می‌تواند برای همیشه به حیات خود ادامه دهد.
 • حاکمیت کاربر: ارزهای متاورس مانند Decentraland از سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) و توکن‌های حاکمیتی برای کمک به کنترل آینده بازی توسط کاربران خود استفاده می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا تغییرات و به‌روزرسانی‌ها را از طریق رأی‌گیری انجام دهند. به این ترتیب، متاورس‌ها می‌توانند چیزی بیش از بازی‌های رمزنگاری باشند. آنها می‌توانند به کل جوامع با اقتصاد و رهبری دموکراتیک تبدیل شوند.
 • منشأ قابل اثبات: اقلام درون دنیای متاورس به شکل توکن‌های رمزنگاری مانند توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) هستند. دستاوردها و اکتساب‌ها در محیط‌های بازی می‌تواند ارزش زیادی برای گیمرها داشته باشد. NFTها استانداردهای آیتم های درون بازی را با شفافیت مورد نیاز و دسترسی به بازارهای دارایی به روز می کنند. از آنجایی که هر NFT منحصربه‌فرد است، توکن‌ها و آیتم‌های متاورس را می‌توان برای کمک به اثبات منشأ محتوای تولید شده توسط کاربر در بازی و همچنین دارایی‌های بازی NFT کدگذاری کرد.
 • ارزش اقتصادی دنیای واقعی: از آنجایی که ارزهای متاورس از توکن های رمزنگاری و زیرساخت بلاک چین استفاده می کنند، اقتصاد آنها مستقیما به اقتصاد رمزنگاری گسترده تر متصل است. این به دارندگان توکن‌های متاورس، پوسته‌های آواتار و املاک دیجیتالی اجازه می‌دهد تا آن‌ها را در بازارهای DEX و NFT معامله کنند و ارزش واقعی را برای سرمایه‌گذاری‌های خود در جهان به ارمغان بیاورند.

بهترین پروژه های ارزهای دیجیتال متاورس از نظر ارزش بازار برای خرید و سرمایه گذاری

از میان ارزهای متاورسی که در جدول بالا نام برده شده برخی از نظر ارزش بازار از اهمیت بیشتری یرخوردار هستند. ارزش بازار بعضی از این پروژه‌ها بیش از ۲ میلیارد دلار است و سرمایه گذاران را ترغیب به خرید این ارزهای دیجیتال متاورسی می‌کند.

ارز انجین کوین (ENJ)

نام کوین Enjin Coin
نماد کوین ENJ
قیمت کوین $ ۲٫۱۹
مارکت کپ $ ۱,۸۴۸,۹۱۰,۸۸۵
حجم معاملات ۲۴h $ ۱۶۲,۲۳۵,۲۰۴
عرضه کل ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

انجین کوین Enjin Coin یکی دیگر از توکن های متاورس است که می توانیدبرای سرمایه گذاری در نظر بگیرید. این یک توکن مبتنی بر اتریوم است که می‌خواهد استفاده از NFT را برای افراد، برندها و مشاغل آسان کند. با این حال، NFT هایی که با Enjin ساخته می شوند از استاندارد ERC-1155 استفاده می کنند که با استاندارد رایج ERC-721 متفاوت است.

انجین کوین که در ژوئن ۲۰۱۸ راه اندازی شد، یک بلاک چین سفارشی است که به کاربران امکان می دهد NFT های سفارشی ایجاد کنند. Enjin خود را به عنوان یکی از بلاک چین های پیشرو برای NFT ها ثابت کرد و با پروژه Efinity خود به سمت پروژه های متاورس حرکت کرده است. پلتفرم Enjin ویژگی هایی را برای مشاغل، توسعه دهندگان و افراد ارائه می دهد. راه حل تمام عیار NFT Enjin به کسب و کارها امکان می دهد برندهای خود را توسعه دهند. 

برای خرید انجین کوین می توانید از صرافی پینگی استفاده کنید.

خرید انجین کوین

NFTهای تولید شده در محیط Enjin مستقیما توسط ENJ پشتیبانی می شوند. ENJ توکن بومی مورد استفاده در پلتفرم Enjin است. هر زمان که یک NFT جدید در شبکه تولید می شود، مقدار مشخصی ENJ در توکن اضافه می شود. این وجوه قفل شده همان چیزی است که به توکن های جدید ساخته شده ارزش واقعی می دهد. انجین به گسترش اکوسیستم متاورس خود با برنامه های مختلف DeFi و GameFi ادامه می‌دهد. اخیرا Enjin بازی Kingdom Karnage را در توییتر به نمایش گذاشته است. انجین در دوره‌ی صعود خود در نوامبر ۲۰۱۱ به قیمت ۴٫۶ دلار رسیده بود. بر اساس روند تغییر قیمت ارز دیجیتال انجین کوین یک سرمایه گذاری عالی در بلند مدت به نظر می‌رسد. اکنون که قیمت این رمز ارز ۲٫۳۱ دلار است می‌توانید سرمایه گذاری خود را آغاز کنید.

علاوه بر این، انجین کوین اخیراً نزدیک به ۱۹ میلیون دلار جمع آوری کرده است که برای ساخت بلاک چین مبتنی بر پولکادات برای NFT ها استفاده خواهد شد. توکن ENJ دارای حداکثر عرضه ۱ میلیارد توکن است.

ارز اکسی اینفینیتی (AXS)

نام کوین Axie Infinity
نماد کوین AXS
قیمت کوین $ ۹۰٫۴۰
مارکت کپ $ ۵,۵۰۶,۲۹۸,۱۴۱
حجم معاملات ۲۴h $ ۲۱۱,۷۱۵,۱۲۳
عرضه کل ۲۷۰,۰۰۰,۰۰۰

احتمالاً در مورد اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) شنیده اید که در مارس ۲۰۱۸ راه اندازی شد. این پلتفرم از محبوب ترین ارز های دیجیتال متاورس است. در نوامبر ۲۰۲۱، ارز AXS به بالاترین قیمت خود یعنی ۱۶۰ دلار رسید. ارز دیجیتال اکسی AXS به‌عنوان یکی از برتزین پروژه های ارزهای متاورس در بازار، ماندگاری طولانی‌مدت خوبی ایجاد می‌کند.

Axie Infinity یک بازی ویدئویی آنلاین مبتنی بر NFT است که از توکن های دیجیتال مبتنی بر اتریوم AXS و SLP استفاده می کند. در بازی برای کسب درآمد، بازیکنان حیوانات خانگی دیجیتال خود را که به نام Axies شناخته می شوند، پرورش می دهند، بزرگ می کنند و می جنگند. بازی Axie Infinity از نماد حاکمیت AXS استفاده می کند.

دارندگان توکن می توانند رای دهند و جهت دنیای بازی را شکل دهند. این بازی با بازی های سنتی متفاوت است، جایی که توسعه دهندگان بازی تمام تصمیمات را می گیرند. دارندگان AXS نه تنها می‌توانند توکن‌های خود را به اشتراک بگذارند و درآمد بیشتری کسب کنند، بلکه می‌توانند به پیشنهادهای مختلف حاکمیتی نیز رأی دهند.

جهان Axie همچنین از نشانه Smooth Love Potion (SLP) استفاده می کند. توکن SLP در درجه اول برای اهداف پرورش استفاده می شود. بازیکنان می توانند توکن SLP را با برنده شدن در ماجراجویی ها و نبردهای بازی به دست آورند. تفاوت اصلی بین توکن SLP و AXS این است که یک توکن حاکمیتی نیست. بنابراین، برای رای دادن استفاده نمی شود. توکن AXS در مجموع ۲۷۰ میلیون عرضه دارد.

برای خرید ارز اکسی اینفینیتی می توانید از بازار معاملاتی و صرافی پینگی استفاده کنید:

خرید ارز اکسی اینفینیتی

ارز Theta Network

نام کوین Theta Network
نماد کوین Theta
قیمت کوین ۳٫۹۹ دلار
مارکت کپ ۳٫۹۸۶ میلیارد دلار
حجم معاملات ۲۴h ۱۷۰٫۳۷ میلیون دلار
عرضه کل ۱ میلیارد دلار

شبکه تتا که در سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد، نسل بعدی بلاک چین سرگرمی و ویدیویی است. پلتفرم آن دارای یک اکوسیستم قوی متشکل از مجموعه های NFT و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) است. ارز تتا توکن اصلی این پلتفرم است که برای خرید توکن NFT، دسترسی به پلتفرم های مختلف و موارد دیگر استفاده می‌شود. پلتفرم NFT THETA دارای رتبه برتر است و افراد مشهور برجسته ای مانند کیتی پری مجموعه های NFT خود را بر روی آن منتشر می‌کنند. علاوه بر این، THETA از استیو چن، یکی از بنیانگذاران یوتیوب حمایت دریافت کرد که این پروژه را به یک پروژه بی نظیر تبدیل می‌کند.

THETA در حال راه‌اندازی توکن استاندارد TNT-20 TDROP است که برای فوریه ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. علاوه بر این، ارز THETA یک پلتفرم استریم دارد که کاربران را قادر می‌سازد توکن‌های TFUEL بدست آورند. شبکه THETA در سال گذشته شاهد افزایش قیمت باورنکردنی بود و در آوریل ۲۰۲۱ که به ۱۳ دلار رسید، بالاترین ارزش خود را ثبت کرد. در حال حاضر، THETA با قیمت ۳٫۹۹ دلار دلار معامله می‌شود که ۳۰ درصد از ATH قبلی خود بالاتر است. THETA در سال جاری پتانسیل بالایی دارد؛ زیرا توانسته است علیرغم نزول بازار در میان ۵ ارز برتر متاورس قرار بگیرد.

ارز مانا Decentraland (MANA)

نام کوین Decentraland
نماد کوین MANA
قیمت کوین $ ۳٫۰۷
مارکت کپ $ ۵,۶۰۲,۷۷۴,۹۱۵
حجم معاملات ۲۴h $ ۶۹۸,۴۸۷,۴۱۱
عرضه کل ۲,۱۹۳,۹۲۸,۲۲۷

دسنترالند که در فوریه ۲۰۲۰ راه اندازی شد پیشگام تجربیات مجازی مبتنی بر بلاک چین سه بعدی است. در حال حاضر ارز مانا یکی از بهترین پروژه‌های متاورس است. این پلتفرم بر روی بلاک چین اتریوم قرار دارد و از طرفی تیم توعه دهنده پلتفرم بر روی همکاری با شبکه پالیگان به منظور کاهش هزینه و افزایش تعامل در پلتفرم متمرکز است. Decentraland یکی از فعال ترین بازارهای زمین را شامل می‌شود که با قیمت بیش از ۲۵۰ هزار اتر (۸۲۹ میلیون دلار) در OpenSea معامله می‌شود. یکی از دلایل موفقیت Decentraland محبوب ترین جاذبه آن، Decentral Games’ ICE Poker است؛ یک کازینو مجازی که دارای مدلی رایگان برای بازی و کسب درآمد است. ارز مانا در نوامبر ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود رسید، زمانی که به ۵ دلار رسید. MANA یکی از بیشترین افزایش قیمت‌ها را در مورد ارز های متاورس داشت که در عرض ۴۸ ساعت از ۰٫۷۵ دلار به ۳٫۵ دلار رسید.

Decentraland بزرگترین جهان مجازی در فضای NFT است و به عنوان یک توکن غیر قابل تعویض ERC-71 به نام LAND نشان داده می شود. هر قطعه زمین در Decentraland منحصر به فرد است و مالکان می توانند انتخاب کنند که با زمین خود چه کاری انجام دهند.

برای خرید ارز مانا می توانید از بازار معاملاتی و صرافی پینگی استفاده کنید:

خرید ارز مانا

کاربران می توانند با استفاده از MANA، زمین را در پلتفرم خریداری کنند. علاوه بر استفاده برای خرید زمین، MANA توکن اصلی مورد استفاده در Decentraland است. به عنوان یک توکن ابزار بومی، برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات استفاده می شود.

همچنین بر روی اتریوم ساخته شده است و می توان آن را با سایر ارزهای دیجیتال یا ارزهای فیات معامله کرد. مجموع عرضه MANA ثابت و ۲٫۶ میلیارد مانا است. این بدان معناست که هرگز بیش از ۲٫۶ میلیارد MANA در هر زمان معین وجود نخواهد داشت.

 

ارز SAND 

نام کوین The Sandbox
نماد کوین SAND
قیمت کوین $ ۴٫۷۷
مارکت کپ $ ۴,۳۷۰,۵۵۸,۱۲۱
حجم معاملات ۲۴h $ ۶۸۵,۸۹۰,۳۴۹
عرضه کل ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

SAND با حداکثر عرضه ۳ میلیارد، توکن دیگری است که باید در رادار متاورس شما باشد. Sandbox یک دنیای مجازی است که مانند اکثر پلتفرم های موجود، بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. در این پلتفرم، بازیکنان می‌توانند تجربه بازی خود را بسازند، کسب درآمد کنند و از آن بهره ببرند. این پلتفرم از توکن SAND استفاده می کند که یک توکن ERC-20 است که برای حاکمیت، سهامداری و انتقال استفاده می شود.

محبوبیت اصلی پلتفرم Sandbox توانایی سرمایه گذاران برای خرید زمین است. بازیکنان می توانند در سندباکس زمین خود را خریداری کنند و برای کسب درآمد آن را شخصی سازی کنند و در دنیای متاورس درآمد غیرفعال  بدست آورند. حتی در گزارش‌هایی که اخیراً در بازار کریپتو منتشر شده است، اسنوپ داگ اعلام کرد قصد دارد زمین بازی مجازی خود را در سندباکس به نام Snoopverse توسعه دهد. در واقع، یک کاربر اخیراً یک قطعه زمین در Snoopverse را به قیمت بیش از ۴۰۰ هزار دلار خریداری کرده است! Sandbox یک پروژه بلند مدت عالی با پتانسیل رشد بالا برای دستاوردهای قابل توجه تا پایان سال ایجاد می‌کند.

پلتفرم بازی سندباکس Sandbox فروش اخیر زمین خود را با چندین ملک و زمین تکمیل کرد که نشان دهنده افزایش علاقه به این پروژه است.

بازی سند باکس و کاربرد توکن آن در متاورس

ارز استار اطلس (ATLAS)

نام کوین Star Atlas
نماد کوین ATLAS
قیمت کوین $ ۰٫۰۹۵
مارکت کپ $ ۲۰۵,۴۷۱,۶۳۸
حجم معاملات ۲۴h $ ۱۸,۸۲۴,۱۶۲
عرضه کل ۳۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

بازی Star Atlas یک بازی آنلاین چند نفره بزرگ است که در یک متاورس بازی مجازی رخ می دهد. این بازی بر روی Unreal Engine 5 ساخته شده است و دارای محیط های واقعی و با کیفیت سینمایی است. در بازی، سه جناح اصلی وجود دارند که برای کنترل و منابع با هم رقابت می کنند. این بازی همچنین تا حدی شبیه سازی پرواز است و امکان نقش آفرینی را نیز فراهم می کند.

بازی Star Atlas در حال حاضر بر روی بلاک چین Solana ساخته شده و بازیکنان از توکن های ATLAS استفاده می کنند. توکن‌های ATLAS ارز درون بازی هستند که برای خرید دارایی‌ها و همچنین خرید NFT در بازار NFT استفاده می‌شوند. توکن ATLAS حداکثر ۳۶ میلیارد عرضه دارد.

ارز دیجیتال متاورس ایندکس (MVI)

نام کوین Metaverse Index
نماد کوین MVI
قیمت کوین $ ۲۰۶٫۷۲
مارکت کپ
حجم معاملات ۲۴h $ ۱,۰۷۶,۸۴۰
عرضه کل ۳۹,۶۰۲

توکن Metaverse Index (MVI) نمونه جالب دیگری از ارزهای متاورس است. این توکن که توسط یک توکن ERC20 ارائه می شود، برای ثبت روند تجارت، سرگرمی و ورزش در حال مهاجرت به دنیای مجازی ساخته شده است.

با توکن MVI، مالکان می توانند در معرض طیف گسترده ای از توکن ها از پروژه های رمزنگاری مختلف قرار بگیرند که بخش هایی مانند بازی های آنلاین، NFT ها و جهان های مجازی را در بر می گیرد. به توکن Metaverse Index به عنوان یک ETF متاورس اما برای بازارهای ارزهای دیجیتال فکر کنید. توکن Metaverse Index دارای حداکثر عرضه ۳۹۶۰۲ توکن است.

توکن mvi نمونه جالبی از ارزهای متاورس

ارز بلاکتوپیا (BLOK)

نام کوین Bloktopia
نماد کوین BLOK
قیمت کوین $ ۰٫۰۵۸
مارکت کپ $ ۴۸۴,۶۴۵,۳۵۷
حجم معاملات ۲۴h $ ۳۰,۳۲۴,۳۲۰
عرضه کل ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

بلاک توپیا Bloktopia یک آسمان خراش واقعیت مجازی است که از ۲۱ طبقه به افتخار ۲۱ میلیون بیت کوین ساخته شده است. این متاورس VR، قصد دارد به مرکز سرگرمی آموزشی برای همه سطوح تجربه رمزنگاری تبدیل شود. این برج با فناوری پیشرفته از دنیایی در حال زوال برمی‌خیزد و بر اساس اقتصاد مبتنی بر NFT است که به کارآفرینان اجازه می‌دهد زمین‌هایی داشته باشند و آن را به عنوان املاک مجازی توسعه دهند، با تبلیغات و رویدادهایی که فرصت‌های کسب درآمد را برای کاربران ایجاد می‌کند.

برای خرید بلاکتوپیا می توانید از صرافی پینگی استفاده کنید.

خرید بلاکتوپیا

ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، همه با هم ادغام می شوند تا یک مرکز غیرمتمرکز برای کارآفرینان، سرمایه گذاران، بازیکنان و توسعه دهندگان آینده ایجاد کنند. با پشتیبانی شبکه Polygon و ساخته شده بر روی یک موتور بازی چند پلتفرمی Unity، توسط بنیانگذاران Sony Playstation VR ،بلاکتوپیا به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا در یادگیری پایه یا پیشرفته شرکت کنند، درآمد کسب کنند، با دوستان خود بازی کنند، شبکه بسازند و موارد دیگر.

 

ارز رندر (RNDR)

 نام کوین Render Token
نماد کوین RNDR
قیمت کوین $ ۴٫۲۰
مارکت کپ $ ۷۸۹,۴۴۴,۰۴۵
حجم معاملات ۲۴h $ ۳۷,۴۷۴,۳۶۱
عرضه کل ۵۲۳,۷۳۴,۴۱۳

یکی دیگر از جنبه های متاورس شرکت هایی هستند که امکان ایجاد تصاویر سه بعدی و واقعیت افزوده را فراهم می کنند. اینجاست که Render وارد می شود. زیرساخت غیرمتمرکز آن از قدرت پردازش کامپیوتری برای ارائه محتوای دیجیتال استفاده می کند.

این بدان معناست که سازندگان دیجیتال نیازی به صرف پول زیادی برای تجهیزات محاسباتی گران قیمت ندارند و شرکت کنندگان در شبکه می توانند جوایزی کسب کنند. مقیاس پذیری، سازگار با محیط زیست است و افراد را قادر می سازد تا محتوای سه بعدی مقرون به صرفه ایجاد کنند.

ارز آوه‌گوچی(GHST)

نام کوین Aavegotchi
نماد کوین GHST
قیمت کوین $ ۲٫۳۴
مارکت کپ $ ۱۶۰,۱۴۷,۹۳۷
حجم معاملات ۲۴h $ ۲۵,۸۷۲,۹۰۸
عرضه کل ۷۰,۲۹۰,۷۳۱

همچنین می‌توانید با Aavegotchi (GHST) در فضای متاورس از سرمایه‌گذاری آینده‌نگر لذت ببرید. استودیو Pixelcraft ارز GHST را در سال ۲۰۲۰ ایجاد کرد. این توکن به عنوان یک بازی NFT با قابلیت DeFi در شبکه اتریوم عمل می‌کند.

این بازی به شرکت کنندگان و بازیکنان خود اجازه می دهد تا آواتارهای ارواح خود را به عنوان NFT ایجاد کنند و در عین حال تعاملی نرم با فضای دیجیتال Aavegotchi داشته باشند.

 

ارز Ultra (UOS)

نام کوین Ultra
نماد کوین UOS
قیمت کوین $ ۱٫۳۹
مارکت کپ $ ۳۹۳,۰۴۴,۲۷۵
حجم معاملات ۲۴h $ ۱۳,۱۳۶,۱۴۵
عرضه کل ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

ارز دیجیتال Ultra (UOS) برای کار در یک سیستم توزیع بازی بر اساس بلاک چین طراحی شده است. چیزی که کمی آن را متفاوت می کند این است که مردم نه تنها فرصت خرید بازی از توسعه دهندگان و بازی را دارند، بلکه می توانند بازی های خود را نیز به فروش برسانند.

وب‌سایت این سیستم می‌گوید: «Ultra اولین پلت‌فرم سرگرمی است که انواع خدمات صنعت بازی را زیر یک سقف ارائه می‌کند، که از طریق یک ورود به سیستم قابل دسترسی است: بازی‌ها را کشف، خرید و بازی کنید، فیدهای پخش زنده را تماشا کنید، با اینفلوئنسرهای مورد علاقه خود تعامل داشته باشیدو در مسابقات شرکت کنید.»

Ultra در تلاشی برای شکستن آنچه “باغ دیواری” می نامد(کنترل محتوای بازی روی پلت فرم های بازی) با غیرمتمرکز کردن کارها و دادن حق انتخاب و انعطاف به مردم راه اندازی شد. توکن متاورس UOS برای پرداخت هزینه تبلیغات و تجارت و شرکت در آزمایش بتا و گزارش اشکال استفاده می شود. همچنین در برنامه وفاداری سیستم استفاده می شود. Ultra تمام قیمت‌ها را به دلار آمریکا ارائه می‌کند تا با مشکلات تورمی احتمالی مقابله کند، حتی اگر معاملات در UOS انجام شود.

 

ارز Yield Guild Games (YGG)

نام کوین Yield Guild Games
نماد کوین YGG
قیمت کوین $ ۵٫۵۴
مارکت کپ $ ۳۸۲,۳۷۱,۱۰۷
حجم معاملات ۲۴h $ ۵۲,۶۸۳,۲۹۸
عرضه کل ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

Yield Guild Games (YGG) یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است که بازی‌های مبتنی بر بلاک چین را با فراهم کردن بستری برای سرمایه‌گذاری NFTها در دنیای مجازی برای کاربران تبلیغ می‌کند. به عنوان مثال، در YGG، می توانید از NFT های Axie Infinity برای ساختن دنیای مجازی و سودآور خود استفاده کنید.

YGG مبتنی بر مفهوم ایجاد اقتصادهای مجازی پایدار و توانمندسازی اعضای خود برای رشد در یک محیط مجازی است. از آنجایی که تیم YGG معتقد است که اقتصادهای مجازی مرتبط و حتی مفیدتر از اقتصادهای دنیای واقعی خواهند بود، آنها به کاربران قدرت می‌دهند تا دارایی‌هایی را در درون متاورس خود ایجاد کنند و که یک اکوسیستم مجازی را تشکیل می دهند.

ارز (UFO) UFO Gaming

نام کوین UFO Gaming
نماد کوین UFO
قیمت کوین $ ۰٫۰۰۰۰۲۸۵۵
مارکت کپ $ ۷۳۵,۴۰۱,۲۵۳
حجم معاملات ۲۴h $ ۳۶,۴۸۸,۰۴۰
عرضه کل ۲۵,۷۵۷,۵۷۵,۷۵۷,۵۷۶

UFO توکن ابزار پلت فرم بازی برای کسب درآمد (P2E) است که مانند یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) عمل می کند. هدف این پلتفرم پر کردن شکاف بین بازی‌های سنتی و بازی‌های بلاک‌چین با یکپارچه‌سازی و توسعه ویژگی‌های جدید بازی است و به بازیکنان این فرصت را می‌دهد که در حین بازی دارایی‌هایی (مانند NFT و کوین ها) به دست آورند.

UFO Gaming همچنین نشانه کاربردی اصلی در Dark Metaverse، یک سیاره خیالی از بازی UFO است. بازی‌های ساخته شده در Dark Metaverse نشان‌دهنده دنیایی هستند که بازیکنان می‌توانند زمینی را در این سیاره بخرند و با انجام برخی فعالیت‌های درون‌بازی، درآمد کسب کنند. سوپر کهکشانی یکی از سیاراتی است که تاکنون معرفی شده است.

Super Galactic که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده و با راه حل چند ضلعی لایه ۲ فوق مقیاس پذیر ترکیب شده است، یک بازی غیرمتمرکز با مجموعه NFT های خود و یک مبارز خودکار است. برای بازی Super Galactic به شخصیتی به نام NFT UFOep نیاز دارید. برای برش UFOep، باید با استفاده از توکن های بشقاب پرنده، نقاط پلاسما را پرورش دهید.

تا این بخش از مقاله به معرفی پروژه‌های متارس پرداختیم. جالب است بدانید که برخی از توکن ها مبنی بر بلاک چین بازی هستند؛ یعنی شما می‌توانید از طریق بسیاری از بازی‌های متاورس که مبتنی بر بلاک هستند کسب درآمد کنید. به این بازی‌ها بازی با مدل “play to earn” گفته می‌شود. plat to earn به مدل بازی هایی گفته می‌شود که شما می‌توانید در آن علاوه بر بازی درآمد نیز کسب کنید.

بهترین بازی های متاورس؛ روش جدید برای کسب درآمد

بازی های متاورس محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و مدل کسب درآمد موجب افزایش این محبوبیت شده است. متاورس دنیای مجازی است که شما می‌توانید از طریق آن با دیگران تعامل داشته باشید. در ادامه چند مورد از پروژه‌های آینده دار و بازی‌ های برتر متاورس از نظر کارشناسان را معرفی می‌کنیم:

 • ایلوویوم (Illuvium)
 • وایلدر وورلد (Wilder World)
 • گالا (gala games)
 • دسنترالند (Decentraland)
 • یو اف او گیمینگ (UFO Gaming)

ما به طور کامل در مقاله بهترین بهترین بازی های متاورس برای بازی در سال ۲۰۲۲ به معرفی بازی‌های بیشتر و کسب درآمد از آنها پرداخته‌ایم. اگر به بازی کردن و کسب درآمد از آن علاقمند هستید می‌توانید مقاله‌ی گفته شده را تا انتها بخوانید. البته هر کدام از این بازی‌ها را به صورت جداگانه و کامل معرفی کرده‌ایم در صورت تمایل می‌توانید آنها را مطالعه کنید.

جمع بندی

متاورس راه های زیادی برای توسعه و پیشرفت دارد که در صورت تحقق آینه‌ی خوبی را برای توکن های متاورس رقم خواهد زد. برخی از فعالان بازار کریپتو، ۲۰۲۲ را سال متاروس می‌نامند. فقط باید منتظر باشیم تا بینیم که متاورس و پروژهای آن به کجا می‌رسند. آیا شما تابحال در ارزهای متاورس سرمایه گذاری کرده‌اید؟ پاسخ و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

30 دیدگاه

 1. مطالب عالی بودن
  خیلی واضح و کاربردی
  مرسی که بااین سرعت مطالب رو طرح کردید🌹

 2. با درود
  یکی از کاملترین مقاله هایی بود که به بهترین شکل ارزهای دیجیتال در حوزه متاورس را توضیح داده بود.
  پاینده و سربلند باشید

  1. با سلام
   خوسحالیم که این مقاله برای شما مفید بود.
   اگر سوال دیگری در حوزه متاورس دارید در همین قسمت بفرمایید تا پاسخ گو باشیم یا برای آن مقاله ای تدوین نماییم.

  1. با سلام
   خواهش میکنم، خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده است.
   اگر سوال دیگری در حوزه متاورس دارید در همین قسمت بفرمایید تا پاسخگو باشیم.

    1. سلام وقت بخیر
     خیر SLP جز ارزهای متاورس نیست این توکن که با نام Smooth Love Potion در لیست ارزهای دیجیتال قابل مشاهده هست در بازی Axie Infinity استفاده می شود.

 3. سلام وقتتون بخیر، آیا از پیش فروش پروژه های جدید متاورس اطلاعی دارید بفرمایید لطفا؟

 4. سلام. ممنون بابت این مطلب جامع و کامل. سوالم اینه که این ارزها رو چطور میشه خریداری کرد ؟ آیا از داخل ایران این امکان هست ؟

  1. سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده است.
   این ارزها به تازگی در صرافی های خارجی لیست شده اند و به مرور در صرافی پینگی نیز لیست خواهند شد. شما میتوانید برای خرید ارزهای MANA، BLOK، SAND و ENJIN از خدمات صرافی پینگی استفاده کنید.
   پینگی اولین صرافی ایرانی است که ارزهای متاورس را لیست کرد. درآینده نیز سایر ارزهای به خدمات اضافه خواهند شد.

   1. عالی بود، ممنون از مطلب خوبی که در خصوص ارزهای متاورس نوشتید و همینطور لیست کامل آنها رو درج کردید. در رمزینکس هم این ارزها اضافه شدند.

    1. بله اما پینگی اولین صرافی ایرانی بود که بلاک رو لیست کرد و هنوز در هیچ صرافی دیگری این ارز لیست نشده !!! احتمالا در آینده با لیست شدن در بایننس بقیه صرافی های ایرانی هم اضافه اش میکنن. چون درصد بالایی از این صرفی ها api از بایینس گرفتند. 🙂

 5. سلام و احترام ، زمینهایی که مطرح کردین متوجه نشدم آیا اونها مجازی هستن و خریده میشن یا واقعی ؟ متشکرم دار شما و تمام زیبایی و فراوانی کوانتومی 🙏✨🌹

  1. سلام وقت بخیر
   کلا دنیای متاورس و زمین های آن تماما به صورت مجازی می باشند. برای خرید زمین های متاروس نیز باید بازی های آن را دنبال کنید و با پرداخت هزینه زمین ها داخل بازی خریداری کنید.

 6. ممنون از توضیحات کامل و مفیدتون
  میخواستم بدونم ارز mvi را از کدام صرافی میشه تهیه کرد؟

  1. سلام دوست عزیز
   خوشحالم که مقاله براتون مفید بوده..
   داخل بلاگ یه مقاله با عنوان آینده بلاکتوپیا داریم که میتونین از این مطلب استفاده کنین

 7. عالی بود، ممنون از مطلب خوبی که در خصوص ارزهای متاورس نوشتید و همینطور لیست کامل آنها رو درج کردید

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده 😊

 8. سلام. درووووووود به شما
  خیلی خیلی کامل بود، میشه بیشتر راجب ارز گالا توضیح بدید؟

 9. کامل ترین مطلبی بود که در سایتهای ایرانی در رابطه با متاورس دیدم.عاااالی بود

  صرافی پینگی چند تا از این ارزهارو لیست کرده؟؟؟؟

 10. چقدر خوب که ارزهای متاورس با پتانسیل رشد بالا رو معرفی کردید.
  اتفاقا خودم بلاک رو روز اولی که توی پینگی لیست شد ، بدون کارمزد خریدم
  ارز اطلس رو کی لیست میکنید ؟

 11. ممنونم مطلب کاملی بود.ممنونم میشم در خصوص پروژه StarAtlas هم مطلب گذاشته بشه.سپاس از وقتی که میزارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا