آموزش کیف پول

آموزش جامع کیف پول SafePal (آموزش تصویری)

ذخیره‌ی ارز‌های دیجیتال با نگهداری ارز‌های سنتی و رایج متفاوت است. بیت کوین یا اتریوم همانند یورو و دلار، ماهیت فیزیکی ندارند. رمز ارز‌ها را نمی‌توانید در بانک یا در یک صندوق در کمد ذخیره و نگهداری کنید. خوشبختانه دارایی‌ و تراکنش‌های شما بر روی بلاک چین ذخیره می‌شوند و تا زمانی که کلید خصوصی خود را امن نگهدارید، ارز‌های دیجیتال شما نیز در امنیت هستند. اما چگونه از امنیت دارایی و کلید خصوصی خود مطمئن شویم؟ کیف پول‌ها محلی امن برای نگهداری و ذخیره‌ی دارایی‌های شما هستند. البته برای ارز‌های دیجیتال به کیف‌پول‌های دیجیتال نیاز دارید. پینگی در این مقاله به معرفی کیف پول SafePal می‌پردازد.

نحوه نگهداری از کیف پول ارز دیجیتال

اولین سوالی که هنگام خرید ارز دیجیتال به ذهن هرشخصی میرسد این است که چگونه از دارایی خود نگهداری کند. کیف پول های ارزهای دیجیتال بهترین گزینه برای این کار هستند. انواع مختلفی از کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری برای این کار وجود دارد. در این مقاله به معرفی کیف پول SafePal پرداخته شده است. این کیف پول هم برای اندروید و iOS و هم به صورت سخت افزاری موجود است. همانند سایر کیف پول‌های ارز دیجیتال می‌توانید از سیف پل برای ذخیره، ارسال و دریافت رمز ارز استفاده کنید. همچنین کنترل و مدیریت دارایی از طریق این کیف پول امکان‌پذیر است. در ادامه آموزش استفاده از کیف پول نرم افزاری سیف پل را ارائه می‌دهیم.

آموزش نصب کیف پول SafePal

چگونه برنامه سیف پل را دانلود و نصب کنیم؟

اولین قدم برای استفاده از کیف پول سیف پل، دانلود و نصب برنامه است. دو راه برای دانلود کیف پول سیف پل وجود دارد. اولین گزینه ورود به سایت رسمی کیف پول و دانلود آن است.

دانلود کیف پول SafePal

 

در صفحه دانلود، می‌توانید سیستم عامل خود را انتخاب کرده و برنامه مناسب با تلفن همراه خود را دانلود کنید. راه دیگر این است که کیف پول را مستقیماً از اَپ استور یا گوگل پلی دانلود کنید. پس از دانلود و نصب، باید موارد مورد نیاز برای استفاده از کیف پول را تنظیم کنید.

چگونه کیف پول سیف پل را تنظیم کنیم؟

فرآیند تنظیم کیف پول همانند دانلود و نصب آن بسیار ساده است. باید مراحل ساده آن را انجام دهید و در نهایت از برنامه‌ی خود محافظت کنید. هرکاربری که به تازگی برنامه را نصب کرده باشد با تصویر زیر روبرو خواهد شد:

صفحه ی ورود به سیف پل

همانطور که در تصویر می‌بینید، دو گزینه برای انتخاب دارید. زمانی که کیف پول نرم افزاری را انتخاب می‌کنید، هم می‌توانید یک کیف پول جدید بسازید و هم کیف پول قبلی خود را نصب کنید؛ اما در کیف پول سخت افزاری تنها می‌توانید به کیف پول سخت افزاری جفت شوید. اگر کیف پول را بر روی تلفن همراه خود نصب کرده‌اید باید روی گزینه‌ی “کیف پول نرم افزای” بزنید. به صفحه‌ی “welcome to Safepal” وارد می‌شوید. تنها باید روی گزینه‌ی “Next” کلیک کنید.

صفحه ی خوش آمدگویی سیف پل

اگر اولین بار است که از برنامه استفاده می‌کنید، وارد یک صفحه می‌شوید که از شما می‌خواهد برای کیف پول نرم افزاری سیف پل یک رمز عبور امنیتی ایجاد کنید. مانند هر پلتفرم دیگری، برای ایجاد رمز عبور خود باید حداقل ۸ کاراکتر انتخاب کنید. گذرواژه را وارد کرده، سپس آن را تأیید کنید و قبل از بررسی، شرایط استفاده را بخوانید. به شما توصیه می‌کنم هربار که در برنامه‌ای جدید وارد می‌شوید، حتما شرایط ورود به برنامه را با دقت بخوانید، مخصوصاً زمانی که قصد سرمایه‌گذاری با مبالغ بالا دارید.

ایجاد رمز عبور برای کیف پول Safepal

برای امنیت بیشتر می‌توانید اثر انگشت برای کیف پول خود ایجاد کنید و پس از آن یک الگو برای رمز عبور خود تعیین کنید.

ایجاد اثر انگشت برای رمز عبور

ایجاد الگو برای رمز عبور

پس از تنظیم صحیح رمز عبور امنیتی و رمز عبور الگو، اکنون وارد سیستم می‌شوید و می‌توانید از کیف پول SafePal استفاده کنید.

آغاز کار با کیف پول سیف پل

چگونه می‌توان یک کیف پول نرم افزاری در برنامه SafePal ایجاد کرد؟

از صفحه اصلی، دوباره روی کیف پول نرم افزاری بزنید. با کلیلک بر روی این گزینه وارد یک صفحه می‌شوید که از طریق آن می‌توانید به کیف پول قبلی خود وارد شوید. برای وارد کردن کیف پول قبلی خود چندین گزینه وجود دارد:

 1. استفاده از عبارت بازیابی (زمانی که کیف پول خود را ایجاد می‌کنید برای شما ایجاد می‌شود).
 2. کلید خصوصی کیف پول (در این صورت تنها می‌توانید موجودی و جزئیات معامله را مشاهده کنید)
 3. کلید عمومی کیف پول (با استفاده از کیف پول نمی‌توانید تراکنش انجام دهید).

وارد کردن عبارت بازیابی بسیار کاربردی است. دلایل زیادی وجود دارد که شما به عبارت بازیابی نیاز دارید، اما مهمترین آن زمانی است که شما تلفن همراه خود و در نتیجه دسترسی به دارایی‌های خود را از دست می‌دهید. در ادامه‌ی مباحث نحوه‌ی بازیابی کیف پول را آموزش خواهیم داد، اما قبل از آن ایجاد کیف پول را بررسی می‌کنیم.

برای ایجاد یک کیف پول نرم افزاری، باید روی “Create Wallet” بزنید.

ایجاد کیف پول نرم افزاری سیف پل

ایجاد کد امنیتی برای محافظ از دارایی‌ها

پس از تعیین رمز عبور به صفحه‌ی دیگری منتقل می‌شوید که باید برای کیف پول خود یک نام ایجاد کنید.

ایجاد نام برای کیف پول

در این بخش باید عبارت بازیابی خود را ایجاد کنید. در صورت گم کردن تلفن همراه و از دست دادن کیف پول با استفاده از عبارت بازیابی می‌توانید کیف پول خود را بازگردانید. عبارت بازیابی (recovery seed) به عنوان عبارت پشتیبان (word seed) نیز شناخته می‌شود؛ لیستی از ۱۲، ۱۸ یا ۲۴ کلمه است که تمام اطلاعات مورد نیاز برای بازیابی کیف پول شما را ذخیره می‌کند.

در نگهداری این کیف پول دقت کافی داشته باشید؛ زیرا با از دست دادن این عبارت، دارایی‌های خود را نیز از دست می‌دهید. همچنین می‌توانید در این بخش یک رمز عبور یا عبارت عبور هم ایجاد کنید. برای بازیابی کیف پول به این دو عبارت نیاز خواهید داشت. در نگهداری این عبارت‌ها دقت کافی را داشته باشید و ترجیحاً در مکانی جداگانه و امن آن‌ها را ذخیره کنید.

ایجاد عبارت عبور در کیف پول سیف پل

اکنون باید روی “Done” بزنید. پس از آن به صفحه‌ای منتقل می‌شوید که به شما اطلاع می‌دهد کیف پول نرم افزاری ایجاد شده است. در این مرحله همچنین می‌توانید از عبارت بازیابی خود پشتیبان گیری کنید. عبارت خود را در مکان‌های مختلف مانند ویرایشگر متن که به اینترنت متصل نیسید یادداشت کنید. همچنین می‌توانید آن را بر روی یک تکه کاغذ بنویسید، هرچند که توصیه نمی‌شود؛ زیرا به سادگی می‌تواند از بین برود.

با انتخاب پشتیبان گیری از عبارات منو، یک پنجره ظاهر می‌شود که شما را از اهمیت عبارات مطلع می‌کند. در اینجا شایان ذکر است که حذف برنامه منجر به از بین رفتن تمام اطلاعات کیف پول می‌شود. در حال حاضر تنها باید روی گزینه‌ی “Understood” بزنید. نکته این است که ضربه زدن روی “Understood” شما را به صفحه‌ای می‌رساند که عبارات را به شما نشان می‌دهد و از شما می‌خواهد آنها را یادداشت کنید. پس از یادداشت عبارت‌ها، روی دکمه “Next” بزنید. از شما خواسته می‌شود تا کلمات را به ترتیب صحیح وارد کنید. این امر تأیید می‌کند که شما از عبارات بازیابی به درستی پشتیبان گرفته‌اید. کیف پول نرم افزاری شما ایجاد شده است.

نحوه‌ی انتقال رمز ارز‌ها به کیف پول نرم افزاری SafePal

پس از ایجاد کیف پول نرم افزاری سیف پل، می‌توانید دارایی‌های خود را به این کیف پول منتقل دهید. به طور پیش فرض، بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) ، بایننس کوین (BNB) و سیف پل (SFP) را به عنوان دارایی‌های ذکر شده دارید. اما همیشه می‌توانید دارایی بیشتری به کیف پول خود اضافه کنید. اکنون، برای مشارکت در پروتکل DeFi (امور مال غیرمتمرکز یا دیفای)، باید هزینه گَس (Gas) را پرداخت کنید. برای این کار، باید مقداری اتر در کیف پول خود داشته باشید. بنابراین، توصیه می‌شود با انتقال مقداری اتر به کیف پول خود شروع کرده و سپس سایر رمز ارز‌ها را اضافه کنید.

برای افزودن اتر به کیف پول خود کافی است روی اتر بزنید تا به صفحه‌ی کیف پول اتریوم منتقل شوید. این صفحه تمام جزئیات مربوط به تراکنش‌های اتر در کیف پول را نشان می‌دهد. برای انتقال اتر به کیف پول خود، باید روی دکمه “Receive” بزنید. همچنین شما می‌توانید از کد QR نشان داده شده برای دریافت اتر از هر آدرسی که رمز ارز‌ها را منتقل می‌کنید استفاده کنید یا از آدرس ارائه شده برای دریافت استفاده کنید.

انتقال اتر در کیف پول SafePal

همچنن می‌توانید اتر را در این پلتفرم خریداری کنید. نه تنها اتر بلکه بیشتر رمز ارز‌ها را می‌توانید مستقیماً از پلتفرم خریداری کنید.

برای دریافت سایر رمز ارز‌ها نیز باید همین کار را انجام دهید.

چگونه می‌توان کوین و توکن‌های دیگر را به صفحه نمایش کیف پول اضافه کرد؟

برای افزودن سایر دارایی‌ها به کیف پول، ابتدا باید از صفحه Wallet Coin Management دیدن کنید. برای انجام این کار، کافی است روی نماد مداد یا pencil در سمت راست صفحه بزنید (همانند تصویر زیر) و دارایی مورد نظر را جستجو کنید.

افزودن دارایی به کیف پول نرم افزاری سیف پل

برای این مثال، ما DAO را به کیف پول خود اضافه می‌کنیم. بنابراین چگونه باید این کار را انجام دهیم؟ به کیف پول خود بروید و روی نماد مداد ضربه بزنید تا به صفحه مدیریت کوین کیف پول بروید. در اینجا، شما باید DAO را جستجو کنید. پس از یافتن آن، باید روی علامت “+” در سمت راست بزنید تا توکن مورد نظر به لیست دارایی‌های شما اضافه شود.

افزودن توکن از طریق جستجو

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، توکن به لیست دارایی‌های شما اضافه می‌شود.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی توکن دلخواه بزنید و مقداری از آن را از کیف پول دیگر دریافت کنید. فرآیند انجام این کار تقریباً مشابه روشی است که برای افزودن اتر به کیف پول نرم افزاری استفاده می‌کنیم.

نحوه بازیابی کیف پول SafePal

تلفن های همراه در برابر بسیاری از مشکلات مانند سرقت آسیب پذیر هستند. موارد زیادی برای از دست دادن یا از بین رفتن کیف پول وجود دارد. بنابراین در صورت گم کردن یا دزدیده شدن کیف پول، نمی‌توانید به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید. ممکن است این سؤال برای شما ایجاد شود که آیا دارایی‌های من از بین رفت؟

نه آن‌ها از بین نمی‌روند. اگر شما با خیال راحت و در محلی امن دارایی خود را ذخیره کرده باشید دیگر نیازی نیست نگران از بین رفتن دارایی خود باشید، به راحتی و با استفاده از عبارت بازیابی کیف پول خود را بازمی‌گردانید. برای شروع، باید برنامه‌ی سیف پل را در تلفن همراه خود دانلود و نصب کنید. سپس باید روی “Create Wallet” بزنید و درست مانند آنچه قبلاً انجام دادید، تنظیمات امنیتی را تکمیل کنید. پس از اتمام کار، باید بر روی “Import by Mnemonic Phrase” کلیک کنید. اکنون برنامه به سرعت صفحه‌ی وارد کردن عبارت بازیابی را به شما نشان می‌دهد.

وارد کردن عبارت بازیابی

در اینجا، باید ۱۲، ۱۵، ۱۸، ۲۱ یا ۲۴ کلمه از عبارت بازیابی را که در یکی از مراحل قبلی پشتیبان گیری کرده‌اید، وارد کنید. حال، اگر آن را روی کاغذ نوشته‌اید و دست خط شما خوانا نیست، نگران نباشید. اگر کلمه‌ای را وارد کنید که قسمتی از مجموعه عبارات بازیابی موجود در برنامه نباشد، کادر قرمز می‌شود. اگر قبلاً علاوه بر عبارت بازیابی، یک عبارت عبور هم تنظیم کرده‌اید، آن را هم باید وارد کنید.

آموزش نصب کیف پول سخت افزاری SafePal

اگر علاقه مند به کنترل کامل دارایی‌های خود هستید، پیشنهاد می‌شود از کیف پول سخت افزاری استفاده کنید. کیف پول‌های سخت افزاری امن ترین راه برای ذخیره ارزهای دیجیتال هستند. هودلر‌ها نیز ترجیح می‌دهند خود از توکن‌های محافظت کنند.

 • فقط دو مرحله برای تنظیم کیف پول سخت افزاری وجود دارد.
 • ما نحوه اضافه کردن توکن‌هایی که این کیف پول از آن‌ها پشتیبانی می‌کند را به شما آموزش خواهیم داد.

چه کسی دارایی‌ها را کنترل می‌کند؟

اگر اخیراً ارز دیجیتال را از یک صرافی متمرکز خریداری کرده‌اید، صرافی دارایی‌های شما را کنترل می‌کند. اگر صرافی به دلایل نقض امنیت، سهل انگاری و فساد داخلی به خطر بیفتد، وجوه شما نیز در خطر است. با استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری دیگر مطمئن می‌شوید که مدیریت کیف پول بر عهده‌ی خود شماست و کلید خصوصی شما به‌روش آفلاین ذخیره می‌شود.

کیف پول سخت افزاری safepal

کیف پول سخت افزاری SafePal S1

کیف پول SafePal S1 یک ولت دیجیتالی سخت افزاری و نرم افزاری با امنیت بالا برای ذخیره و ترید رمز ارزها است. کیف پول SafePal S1 از رمز ارزهای شما محافظت کرده و امنیت کلیدهای خصوصی را تضمین می‌کند. این مدل کیف پول یکی از ولت‌های جایگزین برای کیف پول سخت افزاری لجر است. افراد زیادی از جمله بایننس (Binance) در این کیف پول سرمایه گذاری کرده‌اند. برای راه‌اندازی اولیه کیف پول سیف پل و اتصال آن با ولت نرم افزاری SafePal، مراحل زیر را طی نمایید:

گام اول: ابتدا دکمه پاور کیف پول سخت افزاری را فشرده و نگه‌داشته تا صفحه کیف پول روشن شود.

گام دوم: زبان مورد نظر از شما پرسیده می‌شود. با استفاده از دکمه‌های جهت، زبان دلخواه را انتخاب کنید.

گام سوم: پس از این مرحله، روی صفحه نمایش دستگاه یک کد QR ظاهر می‌شود. با ورود به صفحه احراز هویت در نرم‌افزار سیف پل که از قبل روی گوشی موبایل نصب کرده‌اید، کد را اسکن کرده و دکمه OK کیف پول سخت‌افزاری را می‌زنید.

راه اندازی کیف پول سخت افزاری سیف پل

گام چهارم: یک کد شش رقمی برای شما نشان داده می‌شود که باید آن را در کیف پول نرم افزاری تلفن همراه خود وارد کنید.

وارد کردن رمز شش رقمی در کیف پول نرم افزاری

گام پنجم: در صورتی که مراحل بالا را به درستی انجام داده‌اید، پیام راه اندازی با موفقیت انجام شد بصورت یک کد QR برای شما نشان داده می‌شود.

نشان دادن کد QR

گام ششم: دکمه OK کیف پول را فشرده تا دوربین آن فعال شود و کد QR روی گوشی موبایل را اسکن کنید.

وارد کردن کد QR

گام هفتم: حال بر روی صفحه نمایش کیف پول یک پیام مبنی بر اتمام نصب و راه اندازی کیف پول نشان داده می‌شود.

افزودن توکن در کیف پول SafePal

پس از نصب و راه اندازی کیف پول، می‌توانید توکن‌های مورد علاقه خود را به آن اضافه کنید. در صفحه دارایی‌ها، بر روی نماد “+” در گوشه سمت راست بروید. همه توکن‌های مورد نظر خود را اضافه کرده، سپس آنها را از طریق کد QR به کیف پول S1 منتقل کنید. این کیف پول همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن های سفارشی اضافه کنند. مثال زیر نمونه‌ای از افزودن Graph (GRT)، یک توکن ERC20 است:

در برنامه SafePal به رابط “Coin Management” بروید و “Add Custom Token” را انتخاب کنید.

اضافه کردن توکن به کیف پول سیف پل S1

کادر‌های مورد نیاز را پر کنید. از آنجا که GRT یک توکن ERC20 است، این اطلاعات را می‌توان در Etherscan یافت.

افزودن توکن GRT
جزئیات مربوط به توکن در Etherscan

پس از ارسال اطلاعات، GRT را به برنامه‌ی سیف پل اضافه کرده‌اید! تا ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱، سیف پل از بیش از ۲۰ بلاک چین و ۱۰ هزار توکن پشتیبانی می‌کرد. این کیف پول به طور خودکار از اتریوم (ETH)، پولکادات (DOT) و Kusama (KSM) پشتیبانی می‌کند. اما به دلیل ساختار برنامه، می‌تواند از هر توکنی که در اتریوم و زنجیره‌ی هوشمند بایننس ارائه می‌شوند، پشتیبانی کند.

ارسال توکن در سیف پل

همیشه قبل از ارسال رمز ارز، جزئیات انتقال خود را دوباره بررسی کنید. هر تراکنش روی بلاک چین ثبت شده و برگشت ناپذیر است. پس از انجام تراکنش، هیچ راهی برای بازگرداندن دارایی‌ها وجود ندارد (مگر اینکه شما بدانید آن را برای چه کسی ارسال کرده‌اید). برای ارسال توکن، هم به برنامه و هم به کیف پول نیاز دارید.

 • از برنامه SafePal، روی “Send” کلیک کنید.
 • آدرس گیرنده را با کپی کردن آدرس یا اسکن کد QR وارد کنید.
 • به تمام جزئیات انتقال از جمله مبلغ واریزی، دقت کنید.
 • رمز عبور خود را وارد کرده و کد را با کیف پول S1 در برنامه اسکن کنید
 • معامله را در کیف پول تأیید کرده و دوباره رمز را وارد کنید
 • کدهای QR را در S1 با برنامه اسکن کنید
 • تراکنش خود را تأیید کنید

با کلیک روی “More Details“، می‌توانید وضعیت تراکنش خود را در کیف پول SafePal پیگیری کنید.

جمع بندی:

کیف پول SafePal به صورت کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری وارد بازار رمز ارز‌ها شده است. حمایت و سرمایه‌گذاری بایننس در پروژه سیف پل باعث شده تا توجه افرادی که در حوزه کریپتو فعالیت دارند بر این کیف پول جلب شود. SFP نام توکن این کیف پول است که بخش عمده آن از طریق لانچ پول بایننس ارائه شده است. در این مقاله سعی کردیم موارد لازم برای کار با کیف پول SafePal را ارائه دهیم. سؤال و نظرات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا