مفاهیم تتر

تتر چیست؟ راهنمای کامل

خرید و فروش بیت کوین در پینگی

تتر یک رمز ارز مبتنی بر بلاک چین است که توکن‌های موجود در بلاک چین آن با ارز‌های فیات مانند دلار، یورو و ین ژاپن پشتیبانی می‌شود و به ازای تتر موجود ارز فیات در یک حساب بانکی نگهداری می‌شود. توکن‌های بومی تتر با USDT نشان داده می‌شود.

تتر یک استیبل کوین است که ارزهای مختلف فیات را به یکدیگر متصل می‌کند. USDT به دلار آمریکا متصل است و توسط شرکتی که به تتر معروف است، صادر می‌شود و به تریدرها این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به تنظیم مقررات ارزی فیات، “معادل فیات” را در ارزش بین صرافی ها انتقال دهند.

نگرانی های جدی درمورد انعطاف پذیری شرکت صادرکننده ی Tether وجود دارد، که تاکنون نه بر پایه چیزی بوده و نه رد شده است.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین ارز دیجیتالی است که ارزهای دیجیتال را به ارزهای دنیای واقعی متصل می‌کند. همانطور که می‌دانید ارز فیات یکی از آنهاست. (برای مثال: دلار آمریکا، یورو و غیره)

استیبل کوین به صرافی‌ها اجازه می‌دهد بدون پذیرش فیات، جفت ارز فیات ایجاد کنند. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک جفت معاملاتی BTC/USDT داشته باشید که بازار BTC/USD را بدون نیاز به مقررات شبیه سازی کند.

معرفی ارز دیجیتال تتر

تتر یک استیبل کوین است که به ارزهای فیات متصل می‌شود. رایج ترین استفاده‌ی Tether در دلار آمریکا است. ( نماد USDT)

یک USDT دقیقاً بدون یک سنت پایین و بالا برابر یک دلار باقی می‌ماند. اساساً دلار دیجیتال است. (حداقل با همان ارزش)

ارز دیگری که از تتر استفاده می‌کند یورو نوعی از EURT است. براساس گزارشات، تتر خیلی سریع در ین ژاپن بصورت JPTY استفاده شد.

شایان ذکر است که کاربران Tether از نوسان ارز دیجیتال در امان هستند، اما هنوز هم در معرض نوسانات قیمت ارز فیات هستند.

به عنوان مثال، در نظر بگیرید که اگر یک اتفاق مهمی رخ دهد که ارزش دلار آمریکا را یک شبه به نصف کاهش دهد، چه اتفاقی می افتد. اگر USDT را در دست داشته باشید، مقدار آن برابر با دلار از دست می‌رود.

رابطه‌ی بین Tether و Bitfinex

Tether توسط برخی از افراد پشت پرده ی Bitfinex فیلیپ پاتر و جیانکارلو دوازینی هدایت می‌شود. این رهبری توسط نشر مقاله های  Paradise Papers تأیید شد، هرچند که اخبار برای کسانی که به آن توجهی ندارند، غافلگیرکننده نبود.

حساب های تتر جدید بیشتر در Bitfinex در گردش هستند. در آوریل ۲۰۱۷، هنگامی که بانک ایالات متحده و ولز فارگو به عنوان شرکای بانکی خارج شدند، Bitfinex و Tether فعالیت های فیات خود را مسدود کردند.

در نتیجه، Bitfinex اکنون مشتریان ایالات متحده را نمی‌پذیرد و دیگر بازارهای USD را ارائه نمی‌دهد. بلکه منحصراً از تتر استفاده می‌کند.

نحوه‌ی عملکرد تتر چگونه است؟

از نظر فنی، تتر براساس پلتفرم Omni ساخته شده است. این پلتفرم برای دارایی های مختلف که به بلاک چین بیت کوین متصل هستند، استفاده می‌شود. به دنبال بیت کوین، تتر مبتنی بر کوین‌های اتریوم نیز راه اندازی شد.

برای یک تتر به ارزش یک دلار، باید در هر زمان یک دلار ارز فیات قابل بازخرید باشد. در حال حاضر، USDT از طریق صرافی به طور مستقیم به دلار تبدیل می‌شود.

به طور خلاصه، برای اینکه یک تتر در واقع ارزش ۱ دلار داشته باشد، صرافی ها باید یک دلار ذخیره کنند تا هر تتر را پشتیبانی کند.

مزایای تتر

از آنجا که بیشترین علاقه اصلی به ارزهای دیجیتال به دلیل نوسان قیمت آنها است، می توان هدف از ارز دیجیتال را که بر اساس حفظ قیمت ثابت پیش بینی شده است زیر سؤال برد. بدون صعود، بدون سقوط و بدون حباب.

مالکیت تتر بیشتر برای سپرده ای در یک حساب بانکی (تا حدودی ریسک دار) است که ۰٪ سود می‌پردازد.

پس اگر تتر نسبت به ارزهای دیجیتال معمولی دارای ریسک بیشتری است و امکان سود مالی را فراهم نمی‌کند، چرا اصلاً از آن استفاده می‌کنید؟

واقعیت این است که تتر به عنوان جایگزین فیات برای تریدرها و سرمایه گذاران بنابر چند دلیل بسیار مفید است.

تراکنش‌های تتر چقدر طول می‌کشد؟

سپرده و برداشت دلار از صرافی های ارزی به خارج معمولاً روندی زمانبر است. به طور متوسط برای انجام آنها ۱ تا ۴ روز کاری طول می‌کشد. اگر معامله پس از تعطیلی بانک ها برای شب، آخر هفته یا تعطیلات رخ دهد، ممکن است زمان انتظار به طور قابل توجهی طولانی شود.

در مقابل، زمان معاملات تتر در چند دقیقه تکمیل می‌شود. این مزیت قابل توجه است زیرا تریدرهای ارزهای دیجیتال اغلب نیاز به جابجایی سریع وجوه و استفاده از فرصت های آربیتراژ دارند.

هزینه های تراکنش‌های تتر چقدر است؟

انتقال SWIFT (انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان) بسیار گران است. هزینه آنها بیش از ۲۰ دلار و به طور متوسط حدود ۳۰ دلار است.

علاوه بر این، اگر از ارز فیات دیگری به غیر از ارزهای پشتیبانی شده توسط صرافی استفاده می‌کنید، بانک ها هزینه و نرخ تبدیل ارز اضافی را برای انتقال از شما دریافت می‌کنند.

در مقابل، تتر هزینه تراکنش بین کیف پول های Tether را صفر می‌کند.

قیمت تتر

ارزهای دیجیتال به بی ثباتی معروف هستند و معامله یک ارز بی ثبات با ارز دیگر، پیچیدگی و ریسک اضافی ایجاد می‌کند. به همین دلیل یک ارز دیجیتال ثابت بسیار مفید است.

برای درک علت ثبات قیمت، داستان زیر را که محتوای آن معامله ی بیت کوین برای اتریوم است را دنبال کنید:

  • برای خرید اتریوم، بیت کوین خود را تبدیل می‌کنیم.
  • ارزش اتریوم ۱۰% افزایش می‌یابد
  • شما امیدوارید که با فروش اتریوم ها از خرید بیت کوین سود کنید.
  • در طی این معامله، ارزش بیت کوین ناگهان ۱۵% سقوط می‌کند.

علیرغم پیش بینی درستی که درباره ی اتریوم کردید، به دلیل سقوط بیت کوین شما ضرر کردید. بوسیله ی تتر تنها نگرانی شما قیمت اتریوم خواهد بود.

اغلب اوقات، موقعیت مناسبی برای گرفتن بهترین جایگاه بازار نیست. بگذارید بگوییم شما احساس می‌کنید که قیمت خاصی از ارز دیجیتال، که متعلق به شماست، بطور ناپایدار بالا است. در این حالت بهترین اقدام شما این است که پولتان را نقد کنید، سپس منتظر dip یا سقوط برای خرید دوباره باشید.

انواع کیف پول سخت افزاری تتر

امن ترین راه برای امنیت تتر شما، کیف پول سخت افزاری است. کیف پول سخت افزاری کوین های شما را آفلاین نگه می‌دارد و سرقت آنها را غیر ممکن می‌کند مگر اینکه کسی دسترسی فیزیکی به کیف پول پیدا کند.

لجر دارای دو مدل کیف پول است که از Tether و بیش از ۱۰۰۰ دارایی ارز دیجیتال اضافی پشتیبانی می‌کند. مدل S و مدل X هر دو پشتیبانی تتر را ارائه می‌دهند، تفاوت اصلی در این است که مدل X از طریق تلفن همراه شما نیز قابل کنترل است.

TREZOR یکی دیگر از تولیدکنندگان کیف پول سخت افزاری است که از Tether پشتیبانی می‌کند. دو مدل از TREZOR در دسترس است، TREZOR One و TREZOR Model T مدل T مدل جدیدتر است که دارای صفحه لمسی است.

Coinomi یک کیف پول نرم افزاری چند ارزی و چند پلتفرمی است که به شما امکان می‌دهد بیش از ۱۵۰۰ دارایی ارز دیجیتال از جمله تتر را ذخیره کنید. کیف پولی که بیشتر استفاده می‌شود، دارای عملکرد صرافی داخلی است، بنابراین شما می‌توانید جریان فعلی خود را به USDT و پشت مبادله کنید.

Exodus یک کیف پول نرم افزاری دیجیتال است که به زیبایی طراحی شده است و می‌تواند بیش از ۱۰۰ دارایی رمزنگاری مختلف از جمله تتر را در خود جای دهد. اگر تازه شروع به کار با ارز دیجیتال کنید، Exodus بسیار توصیه می‌شود زیرا این یک کیف پول با فضایی فوق العاده دوستانه برای مبتدیان است.

لازم به ذکر است که تتر همچنین رابط وب اختصاصی خود را برای نگهداری تتر تهیه می‌کند. این رابط به دلیل اینکه فقط از تتر و هیچ ارز دیجیتال دیگری پشتیبانی نمی‌کند توصیه نمی‌شود. علاوه بر این، این سرویس در گذشته به دلیل هک ۳۰ میلیون دلاری تتر به حالت تعلیق درآمده است.

نحوه‌ی خرید تتر

تا کنون، متداول ترین روش خرید تتر مبادله آن با ارز دیجیتال دیگر است.

شما می‌توانید با استفاده از صرافی ارز دیجیتال پینگی در سریع ترین زمان برای خرید تتر اقدام کنید.

نظرات در مورد تتر چیست؟

نیویورک تایم، بلومبرگ و Fortune همگی اخیراً مقاله ای در مورد اظهار نگرانی های تتر منتشر کردند. این مقاله نشان دهنده ی شک و تردیدهای زیادی که سال ها در اطراف جامعه ی ارز دیجیتال است، می‌باشد.

ریشه ی اصلی تردیدها در مورد تتر و Bitfinex، بدون شک نویسنده ای که به Bitfinex’ed معروف است، می‌باشد. او به دلیل انتقادهای مکرر و شدید از عملکرد Bitfinex مشهور و معروف شده است.

منتقدان Bitfinex و تتر را به اجرای طرح ذخیره ی جزئی متهم کردند. این طرح شاملUSDT بیشتری نسبت به دلارهای پشتیبانی صادر می‌شود، است. منتقدان همچنین ادعا می‌کنند که حساب های تتر بدون پشتوانه برای افزایش قیمت بیت کوین به منظور دستکاری در بازار استفاده می‌شود.

گزارشات مالی خود Tether ادعای ذخیره ی کامل و یا حتی مازاد را دارد. با این وجود تتر قابلیت تبدیل دلار را تضمین نمی کند.

در مارس ۲۰۱۹، تتر بیانیه موجود در وب سایت خود را از این

” هر تتر همیشه از ۱-۱ بوسیله ی ارزهای رایجی که بر روی سرورهای شما نگهداری می‌شود، پشتیبانی می‌کند. پس ۱ تتر همیشه معادل با ۱ دلار است.”

به این تغییر داد:

“هر تتر همیشه ۱۰۰٪ توسط ذخایر ما پشتیبانی می‌شود، که شامل ارزهای سنتی و معادل نقدی آن می‌شود، و گاهی اوقات، ممکن است سایر دارایی ها و مطالبات دریافتی از وام های تتر به اشخاص ثالث را شامل شود، که ممکن است شامل اشخاص وابسته باشد. هر تتر نیز ۱ به ۱ به دلار متصل است، بنابراین ۱ تتر همیشه با ۱دلار تتر ارزش گذاری می‌شود.”

سؤالات متداول تتر

صاحب تتر کیست؟

Tether توسط هولدینگ تتر (LTD) کنترل می‌شود. شرکتی مستقر در جزایر ویرجین انگلیس است. مدیر عامل شرکت تتر، JL Van Der Velde است، مدیر مالی شرکت Giancarlo Devasini است و Suart Hoegner به عنوان مشاور عمومی فعالیت می‌کند.

لازم به ذکر است که هر دو Van Der Velde و Devasini موقعیت های یکسانی در Bitfinex دارند.

آیا تتر با دلار پشتیبانی می‌شود؟

Tether توسط ارزها و دارایی هایی معادل تعداد USDT در گردش پشتیبانی می‌شود. با این حال، این شرکت سپرده های ۱ تا ۱ دلاری به USD را نگه نمی‌دارد.

آیا تتر همان ERC-20 است؟

در ابتدا، تتر مبتنی بر بیت کوین بود که از طریق پروتکل لایه Omni منتشر شد. با این حال  امروز تتر مبتنی بر اتریوم با دلار آمریکا و یورو نیز وجود دارد که با استاندارد ERC-20 سازگار است.

USDT مبتنی بر اتریوم امکان انتقال دلار و یورو رمزگذاری شده از طریق شبکه اتریوم را فراهم می‌کند. این امکان همکاری با پروتکل های مبتنی بر اتریوم و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) فراهم می‌کند، در حالی که به کاربران امکان می‌دهد صرافی های فیات را به ارزهایی که در شبکه ی اتریوم وجود دارد، متصل کند.

جمع بندی

تتر به راحتی با سیستم بانکی فیات در ارتباط است و این فقط به دلیل ارتباط شفاف فیات نیست. در مقایسه با بیت کوین ، تتر، متمرکز، مجاز و وابسته به اعتماد است.

در نتیجه، بسیاری از علاقه مندان به ارزدیجیتال به طور طبیعی نسبت به تتر بدبین هستند. با این حال، بدون شواهد محکم، ادعاها علیه Tether و Bitfinex توسط عواملی مانند ترس، عدم اطمینان، تردید در یک رقابت مطرح شده است.

گرچه چندین نگرانی معتبر در مورد تتر وجود دارد که مطمئناً قابل توجه است، اما به نظر می‌رسد شایعاتی درباره چگونگی خراب شدن اترسیستم ارز دیجیتال توسط تتر بیش از حد است.

اما شاید این رقابت ضد تتر نتایج خوبی داشته باشد. یک چشم زهر گرفتن ممکن است تتر را وادار کند که به بالاترین استانداردهای حرفه ای پایبند باشد و نقاط ضعف احتمالی را برطرف کند.

اگر شما علاقه مند به استفاده از تتر هستید، توصیه می‌کنم هرگز مبالغ قابل توجهی در آن ذخیره نکنید. همیشه از تتر با احتیاط استفاده کنید. تتر فقط باید برای تجارت کوتاه مدت و نقل و انتقالات استفاده شود. در صورت تبدیل و انتقال مقادیر زیادی به عنوان تتر، این کار را به صورت دسته ای انجام دهید، که باعث کاهش در معرض قرارگرفتن شما شود.

متاسفانه تتر به همان سیستم ارزهای فیات شبیه است. نه فقط به خاطر پشتوانه‌ دلاری آن، بلکه به دلایلی مانند متمرکز بودن شبکه تتر. این بدان معنا است که ما به شرکت تتر اعتماد کرده و باور می‌کنیم که واقعا به ازای هر تتر یک دلار پشتوانه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا