آموزش اتریوم

Yield Farming (ییلد فارمینگ) چیست؟ راهنمای جامع

Yield Farming فرآیندی است که به هولدر‌های ارز دیجیتال اجازه می‌دهد، دارایی‌های خود را ذخیره کنند و در ازای انجام این کار پاداش دریافت می‌کنند.

چکیده

 • Yield Farming فرآیند قفل دارایی‌های دیجیتال و دریافت پاداش است.
 • این فرآیند شامل وام دادن ارز‌های دیجیتال از طریق پروتکل‌های DeFi به منظور کسب سود ثابت یا متغیر است.
 • دریافت پاداش بیشتر به ویژه در چنین بازار بی ثباتی یعنی بازار ارز دیجیتال، ریسک بیشتری را به همراه دارد.

حرکت مداوم در بازار‌های بی ثبات و با نوسان ارز‌های دیجیتال، کمی مشکل است. یکی از مواردی که در جامعه ی دیجیتال با آن مواجه می‌شوید Yield Farming است. در سال ۲۰۲۰ این فرآیند، جامعه‌ی DeFi (امور مالی غیرمتمرکز) را آشفته کرده بود.

یکی از دلایل گرایش مردم به DeFi، ییلد فارمینگ است که باعث شد، دارایی سرمایه گذاران مبتدی سوخت شود و سرمایه گذاران بزرگ، ثروت بیشتری بدست آورند.

مانند سایر موارد بلاک چین و رمز ‌ارز ها در ابتدا ممکن است Yield Farming نیز پر ریسک به نظر برسد. اما نگران نباشید ما تمامی موارد و آنچه که نیاز است در مورد ییلد فارمینگ بدانید به شما آموزش می‌دهیم.

Yield Farming در دنیای رمز ارز ها چه معنایی دارد؟ بیایید به سراغ آن برویم.

Yield Farming چیست؟

Yield Farming فرآیندی است که به هولدر‌های ارز دیجیتال اجازه می‌دهد، دارایی‌های خود را قفل کنند و در ازای انجام این کار، پاداش دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر فرآیندی است که به شما امکان می‌دهد با سرمایه گذاری در بازار DeFi، سود ثابت یا متغیر بدست آورید.

به بیان ساده، ییلد فارمینگ شامل وام گرقتن رمز ارز ها از طریق شبکه اتریوم است. وقتی وام‌ها از طریق بانک‌ها با استفاده از پول فیات پرداخت می‌شود، مبلغ وام داده شده با سود بازپرداخت می‌شود. یک مفهوم ثابت برای وجود دارد Yield Farming که این است: اگر وام با سود برگردانده نشود،، رمز ارز در صرافی یا کیف پول می‌ماند تا به وسیله پروتکل‌های DeFi یا قراردادهای هوشمند، به شما سود دهد.

فرآیند Yield Farming به طور معمول با استفاده از توکن‌های ERC-20 در شبکه اتریوم انجام می‌شود که پاداش آن نوعی توکن ERC-20 است. در حالی که این ممکن است در آینده تغییر کند، تقریباً تمام معاملات فعلی Yield Farming در اتریوم انجام می‌شود.

Yield Farming چگونه کار می‌کند؟

اولین گام در Yield Farming شامل افزودن وجوه به liquidity pool (استخر نقدینگی) است. این استخرها به بازاری قدرت می‌دهند که کاربران می‌توانند توکن‌های آن را مبادله کنند، وام یا قرض دهند. وقتی بودجه خود را به این استخر اضافه کردید، رسماً به یک liquidity provider (تأمین کننده نقدینگی) تبدیل می‌شوید.

liquidity pool یا استخر نقدینگی بخش اساسی فن‌آوری‌های سیستم دیفای مانند Yield Farming است. همچنین استاندرد جدیدی برای معامله کارآمد درایی ها ارائه می‌دهد و همزمان به سرمایه گذاران هم اجازه می‌دهد از داراریی خود سود کسب کنند.

در ازای قفل کردن دارایی‌های خود در استخر، با هزینه‌های تولید شده از DeFi پاداش دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید که به عنوان مثال سرمایه گذاری در اتریوم Yield Farming محسوب نمی‌شود. در عوض، وام دادن به اتریوم، پروتکل بازار غیرمتمرکز مالی مانند Aave، و سپس دریافت پاداش، Yield Farming است.

توکن‌های پاداش نیز می‌توانند در liquidity pool واریز شوند و این روال عادی است که افراد وجوه خود را بین پروتکل های مختلف جابجا می‌کنند تا سود بیشتری بدست آورند.

Yield farmers اغلب با شبکه اتریوم، بودجه خود را به سیستم های مختلف DeFi منتقل می‌کنند تا بهترین سود را داشته باشند.

بدست آوردن پول آسان نیست. کسانی که نقدینگی را تأمین می‌کنند نیز بر اساس میزان نقدینگی ارائه شده، پاداش می‌گیرند. بنابراین کسانی که پاداش‌های بدست می‌آورند، دارایی‌های بسیاری دارند.

مروری سریع بر Yield Farming:

 • تأمین کنندگان نقدینگی وجوه خود را به یک استخر نقدینگی واریز می‌کنند.
 • وجوه واریز شده معمولاً کوین‌های ثابتی هستند که به دلار مرتبط هستند، مانند USDC، USDT، DAI و غیره.
 • دلیل دیگری برای افزودن وجوه به یک استخر می‌تواند جمع آوری توکن باشد که در بازار آزاد وجود ندارد یا حجم کمی دارند.
 • سود شما براساس مبلغی که است که بر اساس آن سرمایه گذاری می‌کنید.
 • شما می‌توانید با سرمایه گذاری مجدد توکن‌های پاداش خود در سایر استخر‌های نقدینگی، زنجیره‌های پیچیده ای از سرمایه گذاری ایجاد کنید، که به نوبه خود توکن‌های مختلف را پاداش را فراهم می‌کند.

ویژگی اصلی ییلد فارمینگ چیست؟

مزیت اصلی Yield Farming، سود شیرین (sweet profit) است. به عنوان مثال اگر به موقع به پروژه‌های جدید (مانند جمع آوری توکن‌های پاداش که‌ ارزش آن به سرعت افزایش می‌یابد)، دست پیدا کنید، می‌توانید پاداش‌های خود را بفروشید، از این کار لذت ببرید یا دوباره سرمایه گذاری کنید.

در حال حاضر، Yield Farming می‌تواند سود بیشتری نسبت به یک بانک سنتی فراهم کند، اما ریسک‌های مربوط به خود را دارد. نرخ بهره می‌تواند متغیر باشد، بنابراین پیش بینی پاداش شما در سال آینده دشوار است. نیازی به گفتن نیست که DeFi محیط پر ریسکی است که پولتان را در آن سرمایه گذاری می‌کنید.

چرا باید مراقب ییلد فارمینگ باشیم؟

در طول سال ۲۰۲۰، مبلغ زیادی در شبکه اتریوم بدست آمده (و از بین رفته است)؛ زیرا پلتفرم Yield Farming در اتریوم ساخته شده است.

ییلد فارمینگ مهم است؛ زیرا می‌تواند به پروژه‌ها برای دستیابی به نقدینگی اولیه کمک کند، اما برای وام دهندگان و وام گیرندگان نیز مفید است. این فرآیند وام گرفتن را برای همه آسان می‌کند.

کسانی که سود بالایی کسب می‌کنند اغلب سرمایه زیادی دارند. وام گیرندگان همچنین می‌توانند به راحتی وجوه را در یک حساب با بهره بالا قفل کنند.

اگرچه تابستان سال ۲۰۲۰ محبوبیت Yield Farming تا حدودی از بین رفته است، اما هنوز هم می‌توان نسبت به مالی سنتی، سود زیادی از دارایی‌های دیجیتال از طریق ییلد فارمینگ کسب کرد.

همه جوامع ارز دیجیتال فکر نمی‌کنند که Yield Farming پروژه مهمی باشد. برخی از افراد در دنیای ارز‌های دیجیتال به مردم توصیه کرده اند که از آن دور باشند. به عنوان مثال، flash farms (فلش فارم: پروژه های Yield Farming که فقط برای یک هفته پدیدار می‌شوند) به دلیل ریسک بالا، مورد انتقاد توسعه دهندگان اتریوم قرار گرفته است. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin )، بنیانگذار اتریوم، گفته است که از سرمایه گذاری های در Yield Farming دور خواهد ماند.

کدام پروژه ها در Yield Farming مشارکت دارند؟

تعدادی از پروژه های DeFi در حال حاضر در Yield Farming مشارکت دارند. بزرگترین پروژه از نظر ارزش در قراردادهای هوشمند، Aave (پروژه‌ای که به کاربران امکان می‌دهد تعدادی رمز ارز را قرض دهند و وام بگیرند) است.

پروژه بعدی yearn.finance است که با هدف جابجایی وجوه کاربران بین پروتکل های مختلف وام و نقدینگی (Compound ، Aave و dYdX) برای دریافت بهترین نرخ بهره است.

سومین پروژه Compound است. Compound یک پلتفرم DeFi است که به افراد امکان می‌دهد، به وسیله پس انداز دارایی خود درآمد کسب کنند.

چه کسانی می‌توانند در ییلد فارمینگ مشارکت داشته باشند؟

اگر در دنیای ارز دیجیتال سابقه‌ای نداشته باشید، مشارکت در Yield Farming برای شما مشکل است. پروژه هایی مانند Compound و yearn.finance در تلاشند تا دنیای قرض گرفتن و وام دهی را برای همه در دسترس قرار دهند.

اما از آنجا که Yield Farming باعث شده است که هزینه های بالای گَس (gas: هزینه شبکه اتریوم) در شبکه اتریوم افزایش یابد، کسانی که از وام های ارز دیجیتال خود سود زیادی کسب می‌کنند، کسانی هستند که برای شروع، سرمایه زیادی دارند.

با ییلد فارمینگ چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

ییلد فارمرهای برتر، با استفاده از مجموعه ای از استراتژی های مختلف، به میزان ۱۰۰٪ نرخ درصدی سالانه در پول رایج، سود کسب کرده اند.

یک استراتژی شامل یکی از محبوب ترین پلتفرم‌های DeFi در جهان، Compound است. این پلتفرم به سرمایه گذاران با توکن COMP هم برای تأمین و هم برای وام گرفتن دارایی، پاداش می‌دهد و بسیاری از کاربران با انجام هر دو سود خود را به حداکثر می‌رسانند:

 • با وام گرفتن در Compound می‌توانید توکن COMP دریافت کنید و از آن به عنوان باز پرداخت نیز استفاده کنید. هر چه مبلغ بیشتری وام بگیرید، توکن COMP بیشتری برای شما ارائه می‌شود.
 • اگر ارزش پول نقد بیشتر از کارمزد باشد، می‌توانید برای مزایای بازپرداخت وام، به قرض گرفتن ادامه دهید.
 • از آنجا که ماینر‌های نقدینگی هم برای قرض و هم برای گرفتن وام پاداش می‌دهند. یک راهکار این است که بالاترین نرخ بهره را قرض دهید، تا آنجا که می‌توانید در مقابل توکن قرض بگیرید و سپس دارایی های باقیمانده را به صندوق وام بازگردانید.

ییلد فارمینگ شامل واریزی و سپس وام گرفتن در برابر آن است. ناگفته نماند که این فرآیند بسیار پر ریسک است. مثل همیشه، هرگز نباید آنچه را که توانایی از دست دادن آن را ندارید، سرمایه گذاری کنید.

آیا Yield Farming پایدار است؟

همانطور که تعدادی از توسعه دهندگان اتریوم گفته اند: پروژه های خاص ییلد فارمینگ دوام نخواهند داشت و به راحتی پایدار نیستند. این پروژه ها غالباً در مدت زمان کوتاهی مبالغ زیادی را جمع آوری می‌کنند و سپس فراموش می‌شوند. برخی به ویژه پروژه‌های فلش فارم ( flash farming) به عنوان کلاهبرداری یاد شده اند.

اما پلتفرم‌های ییلد فارمینگ DeFi مانند موارد ذکر شده در بالا برای مدت طولانی وجود خواهند داشت. شاید سال‌های آینده دنیای وام‌ها متحول شد.

آینده Yield Farming چگونه خواهد بود؟

پیش بینی دقیق آینده در چنین فضای بی ثباتی عملاً غیرممکن است. با این حال، اتفاق نظر کلی این است که این فرآیند یک حباب سودآور که ممکن است در برخی مواقع ترکیده شود.

سطح فعلی می‌تواند به طور بالقوه شبکه را تحت فشار قرار دهد و باعث ازدحام شود. هرگونه اصلاح قیمت در نتیجه می‌تواند منجر به عدم توانایی برخی فارمر‌ها در تصفیه دارایی ها شود، که این می‌تواند بر اعتماد به نفس ییلد فارمینگ تأثیر بگذارد.

در حال حاضر، Yield Farming همچنان یک روش پر ریسک و دارای پاداش بالا است که ممکن است ارزش پیگیری داشته باشد، به شرطی که تحقیقات لازم و ارزیابی ریسک از قبل انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا