اخباراخبار ایران

نماینده مجلس: ۱۰ درصد بازار ارز دیجیتال دنیا در اختیار ایران است

غلامرضا مرحبا، سخنگوی مجلس اعلام کرد: ۱۰ درصد از بازار رمز ارزها در اختیار ایران است و در حال حاضر اقدامات لازم برای عرضه رمز ارز ملی فراهم شده است. در جلسات گذشته این نماینده‌ی مجلس در خصوص راه اندازی ارز دیجیتال ملی گفت:

رمز‌ارز ملی در حال حاضر فقط یک ایده است و پیش از این هم این ایده مطرح شده بود. اینکه داشتن رمزارز ملی ضرورت دارد یا اینکه می‌توان آن را مدیریت کرد و آیا اساساً در نظام تحریم رمزارز ملی امکان و اجازه خواهد داشت، موضوعاتی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.

وی بیان کرد که از نظر فنی می‌توانیم رمزارز ملی داشته باشیم و پس از آن در رابطه با این‌ که در حال حاضر ۱۰% از بازار ارزهای دیجیتال در اختیار ایران است، گفت:

البته باید توجه داشته باشیم که رمزارز در واقع ارز نیست بلکه یک نوع دارایی است و شبیه‌سازی دیجیتال از فلزات گرانبها شده‌ است. در دنیا هم این اصطلاح در حال تغییر است اما به هر حال یک نوع دارایی ارزشمند در تمام دنیا محسوب می‌شود که قابل تبادل است.

همچنین به صحبت‌های خود اضافه کرد:

رمزارز ملی هم نوعی از انواع رمز ارزهاست که به وسیله بانک مرکزی تولید می‌شود و امکان ماینینگ آن وجود دارد و مورد حمایت بانک مرکزی قرار می‌گیرد.  

او در پاسخ به این سوال که در شرایط تحریم رمز‌ارز ملی چه کاربردی برای ایران خواهد داشت، بیان داشت:

این‌گونه نیست که از رمزارزها فقط برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌شود. اگر انرژی ارزان‌قیمت در کشور موجود است و این امکان را داریم که از این دارایی نسل جدید استفاده کنیم، می‌توان این دارایی را در داخل کشور هم تولید کرد. البته ایده دیگر این است که این دارایی در بورس هم خریدو‌فروش شود و سرمایه‌ها به این سمت هدایت شوند تا اینکه به سمت رمزارزهایی بروند که مبدأ آنها مشخص نیست و یک شبه با سقوط ارزش چند برابری مواجه شوند.    

مطلب مرتبط: عدم توجه به ارزهای دیجیتال می‌تواند منجر به ضرر شود

غلامرضا مرحبا ادامه داد:

رمزارز ملی اگر برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح و قانونمند داشته باشد، می‌تواند یک فرصت اقتصادی برای کشور و وسیله‌ای برای تولید و ذخیره ارزش باشد.  

این نماینده در پاسخ به این سؤال که آیا رمز ارزها در کشور جایگزین سایر ارزها می‌شود یا خیر و همچنین بحث در مورد قانونی شدن رمز ارزها و معاملات گفت:

برخورداری از رمزارز ملی مانع از تصویب قانون برای معاملات ارزهای دیجیتال یا قانونی‌شدن سایر ارزهای دیجیتال نخواهد شد. داشتن رمز ارز ملی به این معنا نیست که دیگر کسی حق استخراج نداشته باشد. تنها پول است که در تمام دنیا مالکیت صددرصدی آن در اختیار دولت است اما مالکیت صددرصدی رمزارز با دولت نیست و بنگاه‌های حقیقی و حقوقی می‌توانند رمز ارز را تولید و استخراج کنند اما این فرایند باید نظارت قانونی داشته باشد.  

وی در پایان در مورد استخراج، مالیات، معامله، صرافی، ذخیره سازی رمز ارزها، کنترل و نظارت بر آن‌ها گفت:

هنوز مصوبه و قانون مرتبط با این موضوعات به صحن نرسیده و فعلاً در مرحله تدوین قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا